Rootsy logo  
Rootsy logo

Live

A Camp
25/6 Peace & Love Festival, Borlänge
26/6 Liseberg, Göteborg
2/7 Sundsvalls Gatufest, Sundsvall
10/7 Hultsfredsfestivalen, Hultsfred
11/7 Tivolirock, Kristianstad
24/7 Piteå Dansar & Ler, Piteå
30/7 Putte i Parken, Karlskoga
31/7 Storsjöyran, Östersund

A Choir Of Ghosts
2/7 Solhällan RRR 2017, Löderup
4/7 Hwitan RRR 2017, Falkenberg
5/7 Pustervik RRR 2017, Göteborg
7/7 Kägelbanan RRR 2017, Stockholm
8/7 Katalin RRR 2017, Uppsala

Abshire, Ray
6/10 Stallet, Stockholm
7/10 Katalin, Uppsala

Adams, Ryan
10/6 Cirkus, Stockholm
11/6 Folketeatret, Oslo
13/6 Konserthuset, Malmö
14/6 Koncerthuset, Köpenhamn

AFT
19/7 Kröhns Trädgård, Norrtälje
20/7 Loses Visfestival, Bollnäs
21/7 Hulingen, Hultsfred
22/7 Little Big Pink Summer Club, Öland
23/7 Hamnkrogen, Stora Rör, Öland
31/7 Café Maffen, Fårösund
2/8 Liste Gård, Norrlanda
14/8 Skottvångs Grufva, Mariefred
17/8 Visbyfestivalen, Visby
22/8 Vårdklockans Kyrka, Visby

Åkerström, Cajsastina
2/3 Södra teatern, Stockholm
3/3 Forumteatern, Linköping
4/3 Eskilstuna teater, Eskilstuna
5/3 Hjalmar Bergmanteatern, Örebro
6/3 Vingåkers västra kyrka, Vingåke
9/3 Stora Teatern, Göteborg
11/3 Varbergs teater, Varberg
12/3 Gustav Adolfs kyrka, Borås
16/3 Malmö Live, Kuben, Malmö
17/3 Ystad teater, Ystad
19/3 Jämshögs kyrka, Jämshög
20/3 Gustaf Adolfs kyrka, Helsingborg

Alberta Cross
2/12 VoxHall, Aarhus
3/12 John Dee, Oslo
4/12 Debaser, Malmo
5/12 Debaser, Stockholm

Aldridge, Hannah
10/2 Heia Hamar, Hamar
16/2 Bryggerihuset, Beitostolen
17/2 Bryggerihuset, Beitostolen
18/2 Bryggerihuset, Beitostolen
20/2 Revolver, Oslo
24/2 Gröna Ålgen, Umeå
25/2 Captain Cook, Östersund
27/2 Primstaven, Inderoy
28/2 Moskus, Trondheim
2/3 Town Hall, Kirton in Lindsey, UK
8/3 The Eagle, Manchester, UK
9/3 The Severn Sessions - Music in the Hall, Bewdley, UK
14/3 Bomber Bar, Motala
20/3 Folk å Rock, Malmö
22/3 Kultur på Damms Gard, Abenrå, DK
23/3 Cafe de Grutter, Annen, NL
24/3 Altes Stellwerk, Solingen, DE
25/3 House Concert, Hazerwoude-Dorp, NL
27/3 Houseconcert at Mennos, Capelle aan des IJssel, NL
28/3 Roots in Heusden at Bistro Burchtplein, Heusden, NL
29/3 Ramble on Thursdays, Nigmengen, NL
30/3 Sir John Moore Foundation, Appleby Magna
31/3 TBA, Tamworth, UK
1/4 Harrow, High Wycombe, UK
2/4 The Greys, Brighton, UK
4/4 Green Note, London, UK
6/4 Ent Shed, Bedford, UK

All Them Witches
24/9 Fryshuset, Stockholm

Almqvist, Andi
19/4 Victoriateatern, Malmö

Alvin, Dave
13/11 Vulkan Scene, Oslo

Alvin, Dave & Jimmie Dale Gilmore
24/10 Fåfängan, Stockholm
25/10 Tryckhallen, Falkenberg
26/10 Folk å Rock, Malmö

Alvin, Phil
13/11 Vulkan Scene, Oslo

American Aquarium
19/2 Tryckhallen, Falkenberg
20/2 Nalen Klubb, Stockholm
21/2 John Dee, Oslo Förköp
22/2 Pustervik, Göteborg
23/2 Biljardkompaniet, Kristianstad

American Music Club
28/2 KB, Malmö
29/2 John Dee, Oslo
1/3 Sticky Fingers, Göteborg
2/3 Voxhall, Århus

Americans, The
12/11 Folk å Rock, Malmo
13/11 Fiket, Gränna
14/11 Pustervik, Göteborg
15/11 Goon Bar, Oslo
16/11 Kajskjulet, Halmstad
17/11 Tryckhallen, Falkenberg
18/11 Kulturakademin, Motala
19/11 Akkurat, Stockholm

Andersson, Hasse
09/10 Le Theater, Helsingborg
10/10 Le Theater, Helsingborg
16/10 Le Theater, Helsingborg
17/10 Le Theater, Helsingborg
21/10 Konsert & Kongress, Linköping
22/10 Konserthuset, Växjö
23/10 Konserthuset, Västerås
24/10 CCC, Karlstad
25/10 Louise De Geer, Norrköping
29/10 Kulturens Hus, Luleå
30/10 Idunteatern, Umeå
31/10 Tonhallen, Sundsvall
01/11 Rival, Stockholm
06/11 Konserthuset, Karlskrona
07/11 Kalmarsalen, Kalmar
08/11 Åhaga, Borås
12/11 Konserthuset, Gävle
13/11 Konsert & Kongress, Uppsala
14/11 Spiran, Jönköping
15/11 Halmstad Teater, Halmstad
18/11 Malmö Live Konserthus, Malmö
22/11 Conventum Kongress, Örebro

Andersson, Theresa
25/3 Gamla Teatern, Nyköping
26/3 Katalin, Uppsala
27/3 Södra Teatern, Stockholm
28/3 Gamla Teatern, Östersund
30/3 Pipeline, Sundsvall
31/3 Kulturens hus, Luleå
1/4, Munkkällaren, Visb
2/4, Munkkällaren, Visby
7/4 Mimers Hus, Kungälv
8/4 Konserthuset, Kristianstad
9/4 Palladium, Malmö
11/4 Lorensbergsteatern, Göteborg

Andersson, Ulf "M"

Anna Tivel & Jeffrey Martin
15/8 Himlavalvet, Stockholm
16/8 Pub Ettan, Mariehamn
17/8 Katalin - Klubb Uffe, Uppsala
18/8 Kulturkvarteret, Örebro
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup
21/8 Alladin Americana, Halden
23/8 House Concert, Höganäs

Baez, Joan
2/3 Stockholm Waterfront, Stockholm
3/3 Malmö Live, Malmö
5/3 Konserthuset, Oslo
7/3 DR Koncerthuset, Köpenhamn
10/3 Konserthuset, Göteborg

Bains III, Lee & the Glory Fires
5/2 Folk å Rock, Malmö
6/2 Feelgood, Halden
7/2 Revolver, Oslo
8/2 Melody Box, STOCKHOLM
9/2 Biljardkompaniet, Kristianstad

Balke, Jon, Alaoui, Amina m fl
Amina Alaoui

Ballroom Thieves, The
13/8 Galgbergsfestivalen, Halmstad
15/8 Himlavalvet, Stockholm
16/8 Pub Ettan, Mariehamn
18/8 Pythagoras Roots, Norrtälje
19/8 Österlen Americana Festival, Löderup
20/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
21/8 Aladdin Americana, Halden
23/8 Hagebyhögar Handelsträdgård, Vadstena
24/8 Hotell Hulingen, Hultsfred
25/8 Kulturkvarteret, Kristianstad

Band Of Heathens
4/5 Akkurat, Stockholm
15/5 Scandic Grand, Örebro
16/5 TBA, TBA
17/5 Tryckhallen, Falkenberg
18/5 Folk å Rock, Malmö

Band Of Horses
6/3 Stavanger Konserthus, Fartein Valen, Stavanger
7/3 USF Verftet, Bergen (support till Band of Horses)
9/3 Annexet, Stockholm
10/3 Malmö Live, Malmö

Band of Rascals
28/1 Tryckhallen, Falkenberg
29/1 Klubb Uffe, Uppsala
30/1 Southside, Stockholm
31/1 Revolver, Oslo

Banditos
14/9 Blueshelga, Odda
15/9 John Dee, Oslo
16/9 The Bull Bar, Karlstad
17/9 Intiman, Västerås
18/9 Studioscenen, Östersund
19/9 Lillan, Luleå
20/9 Pipeline, Sundsvall
21/9 The Crypt, Linköping
22/9 Kulturgaraget, Avesta
23/9 Emmas Lada, Eksjö
24/9 Vilhelmsro Gårdscafé, Falköping
25/9 Bryggarsalen, Stockholm
26/9 Pustervik, Göteborg
28/9 Kajskjulet, Halmstad
29/9 Majas vid havet, Varberg
30/9 Biljardkompaniet, Kristianstad
1/10 Folk å Rock, Malmö
2/10 Posten, Odense
3/10 Lygtens Kro, Köpenhamn

Bare Jr, Bobby
6/4 Pustervik / Slippery People , Göteborg
7/4 Mejeriet, Lund
8/4 Berns / The Last Waltz, Stockholm
9/4 Garage, Oslo

Baskery
23/6 Bergen Live, Bergen
24/6 Pokalen och Vulkan Scene, Oslo
25/6 Byscenen, Trondheim
26/6 Gamla Teatern, Östersund
27/6 Katalin, Uppsala
28/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
30/6 Hwitan, Falkenberg

Basko Believes
27/6 Gamla Teatern Östersund
28/6 Katalin, Uppsala
29/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
1/7 Hwitan, Falkenberg

Baxter, RayLand
14/10 Brooklyn Bar, Stockholm
15/10 Musikcaféen, Köpenhamn

Beck, Jeff
14/6 Bergen
15/6 Oslo
16/6 Kulturbolaget, Malmö
18/6 Trädgårn, Göteborg

Bell, William
21/4 Gävle konserthus, Gävle

Ben Miller Band
13/6 Oulu, Finland @ Raatin Stadion
14/6 Helsinki, Finland @ Kaisaniemen Puisto
18/6 Aalborg, DK Skovdalen

Berg, Matraca
27/6 Gamla Teatern Östersund
28/6 Katalin, Uppsala
29/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
1/7 Hwitan, Falkenberg

Berger, Bengt
Foto: Thomas Gidén

Berggren, Johan
8/7 Kafé Skuret, Trondheim
9/7 Bull Inn, Bø
10/7 Revolvers bakgård, Oslo

Berryhill, Cindy Lee

Bingham, Ryan
29/6 Lilla Vega, Köpenhamn
1/7 John Dee, Oslo
2/7 Peace & Love, Borlänge
3/7 Parken, Göteborg
4/7 Göta Källare, Stockholm

Biram, Scott H.
2/6 Stengade 30, Köpenhamn
3/6 Biljardkompaniet, Kristianstad
4/6 Truckstop Alaska, Göteborg
5/6 Sweden Rock Festival, Sölvesborg
6/6 Garage Bar, Höganäs
7/6 Grand, Falkenberg
9/6 Buckley's, Oslo
10/6 Moskus, Trondheim
11/6 Captain Cook, Östersund
12/6 White Monkey, Avesta
13/6 Pick Up The Steam, Stockholm
14/6 Grenna Hotell, Gränna
15/6 Victoriateatern, Malmö

Bird, Andrew
24/3 Pustervik/Woody West, Göteborg
25/3 Kägelbanan, Stockholm

Birdlegg
27/7 Södra Vattentornet, Örebro
28/7 TBA, Örebro
29/7 Folk å Rock, Malmö
30/7 Heagård, Halmstad
31/7 Akkurat Stockholm

Bishop, Bonnie
12/8 Klubb Uffe - Festivalen, Uppsala
13/8 Galgbergsfestivalen, Halmstad
14/8 Himlavalvet, Stockholm
16/8 Umeå Soul, Umeå
18/8 Hageby Handelsträdgård, Vadstena
19/8 Aladdin Americana, Halden
20/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
21/8 Österlen Americana Festival, Löderup

Black Lillies
29/1 Akkurat, Stockholm
30/1 Ankaret, Nynäshamn
1/2 E-Street, Sundsvall
2/2 Gamla, Oslo
3/2 Grand, Falkenberg
4/2 Örebro, Scandic Grand
5/2 Hotell Hulingen, Hultsfred
8/2 Plan B, Tranås
9/2 BarKom, Göteborg
10/2 Folk å Rock, Malmö

Black Sheep Girls
31/7 Teater Nostra, Yngsjo
2/8 Liveconcert Radio P4, Copenhagen
3/8 House concert, Copenhagen
6/8 Bakfickan, Malmö
9/8 Styrsö, Göteborg
10/8 House concert, Uppsala
11/8 Kungsträdgården, Stockholm
12/8 Mosebacke, Stockholm

Blackfoot Gypsies
10/6 Katalin, Uppsala
11/6 Kulturgaraget, Umeå
12/6 Storsjöteatern, Östersund
13/6 Verkstedhallen, Trondheim
14/6 The Crossroad Club, Oslo
16/6 Bergenfest, Bergen
17/6 Bakfickan, Falkenberg
18/6 Pick Up The Steam Festival, Stockholm

Blind Boys of Alabama, The
13/7 Trädgårn, Göteborg
14/7 Göta Källare, Stockholm

Blues Pills
28/11 Templet, Kongens Lyngby
29/11 1000 Fryd, Aalborg
4/12 Hulen, Bergen
5/12 Tribute, Sandnes
6/12 Vulkan Scene, Oslo

Bob Log III
28/6 Bodoni Night Club, Malmö
29/6 Live & Jive Festivalen, Flen
30/6 Peace & Love, Borlänge
3/7 Majas Strandcafé, Varberg
4/7 Pusterviksbaren, Göteborg
5/7 Bryggeriet, Motala
6/7 Ögir, Köping
7/7 Wilhelmssons Kök, Sala

Bonafide
22/11 Corporation, Sheffield (Uk)
24/11 Stereo, Glasgow (Uk)
25/11 Cluny, Newcastle (Uk)
27/11 Slade Rooms, Wolverhampton (Uk)
28/11 Borderline, London (Uk)

Born 53
12/10 Stampen, Stockholm

Bragg, Billy
12/4 Södra Teatern, Stockholm

Brasher, Liz
21/2 Teatern, Söderhamn
22/2 Jazzköket, Östersund
25/2 Katalin, Uppsala
26/2 Kafé Smedjan, Norrtälje
27/2 Q-Bar, Sundsvall
28/2 Melody Box, Stockholm
29/2 Pub Ettan, Mariehamn
3/3 Kungsbacka Teater, Kungsbacka INSTÄLLT!
4/3 Folk å Rock, Malmö
5/3 Revolver, Oslo
6/3 Odal Rock Club, Odal
7/3 Gloppen Hotell, Sandane
8/3 Bryggerihuset, Beitostølen
10/3 Kontoret, Uddevalla INSTÄLLT
11/3 Plan B, Tranås INSTÄLLT
12/3 Bartof Station, Köpenhamn INSTÄLLT
13/3 Tryckhallen, Falkenberg INSTÄLLT
14/3 Garage, Höganäs INSTÄLLT

Bremner, Billy
23/5 Pusterviksteatern, Göteborg
24/5 Folk å Rock, Malmö
25/5 Café August, Karlstad
27/5 Akkurat, Stockholm

Bright Eyes
22/3 Cosmopolite, Oslo
24/3 Debaser Medis, Stockholm

Brother Brothers, The
3/4 Folk å Rock, Malmö
4/4 Clarion, Örebro
5/4 Tryckhallen, Falkenberg
6/4 Grünerløkka Brygghus, Oslo
7/4 Twang, Stockholm
8/4 Immanuelskyrkan, Halmstad

Browne, Jackson & David Lindley
11/6 Cirkus, Stockholm
14/6 Trädgårdsföreningen, Göteborg

Brun, Ane
Gäst: Nina Kinert

8/9 Logen Teater, Bergen
10/9 Stavangeren, Stavanger
11/9 Gamle Logen, Oslo
13/9 Drammens Teater, Drammen
14/9 Bjørnsonhuset, Molde
15/9 Samfundet, Trondheim
17/9 Kulturhuset Banken, Lillehammer

Bruntnell, Peter
4/10 Skivfönstret, Nynäshamn (Triple Troubadours III)
7/10 Big Ben, Stockholm (Triple Troubadours III)
8/10 Biljardkompaniet, Kristianstad (Triple Troubadours III)
9/10 Folk & Rock, Malmö (Triple Troubadours III)
11/10 Kajskjulet, Halmstad (Triple Troubadours III)
12/10 Grand, Falkenberg (Triple Troubadours III)
15/10 Siste Reis, Halden (Triple Troubadours III)
17/10 Buckleys, Oslo (Triple Troubadours III)
18/10 Moskus, Trondheim (Triple Troubadours III)
19/10 Studioscenen, Östersund (Triple Troubadours III)
20/10 Kultursalen, Skogsnäs (Triple Troubadours III)
22/10 Krokodil, Piteå (Triple Troubadours III)
23/10 Burmans, Umeå (Triple Troubadours III)
25/10 Bjurfors Hotel & Konferens, Avesta (Triple Troubadours III)
26/10 Skebopuben, Skebobruk (Triple Troubadours III)

Brynildsen, Hege

Burt, Tré
14/4 Holännapaviljongen, Ljusdal
15/4 Klubb Berlin, Umeå
16/4 Kajman, Piteå
17/4 Studioscenen, Östersund
18/4 Twang, Stockholm
19/4 Katalin, Uppsala
20/4 Café Smedjan, Norrtälje
21/4 Kulturkvarteret, Kristianstad
22/4 Tryckhallen, Falkenberg
23/4 Folk å Rock, Malmö

Bygdén, Lars
16/11 Folk å Rock Malmö (med Richard Lindgren)
17/11 Kompakt Disk, Kristianstad (med Richard Lindgren)
18/11 S/S Marieholm, Göteborg (med Richard Lindgren)
19/11 Kungsgatan 1, Örebro (med Richard Lindgren)
21/11 Big Ben, Stockholm (med Richard Lindgren)
23/11 Scharinska, Umeå (med Richard Lindgren)
24/11 Krokodil, Piteå (med Richard Lindgren)
25/11 Trädgårn, Kiruna (med Richard Lindgren)
26/11 Smedjan, Pajala (med Richard Lindgren)
30/11 Mariannes, Falun (med Richard Lindgren)
1/12 Studioscenen, Östersund (med Richard Lindgren)
2/12 Skogsnäs (med Richard Lindgren)
3/12 Sidsjö Hotell, Sundsvall (med Richard Lindgren)

Caamp
13/5 Brooklyn Bar, Stockholm

Calaisa
2/10 Stenungsbaden, Stenungsund
5/11 Mejeriet, Lund
8/11 Pertshire Amber Festival (UK)
12/11 Storan, Göteborg
13/11 Kulturbolaget, Malmö
15/11 Viking Cinderella, Stockholm

Calexico
26/9 Vega, Copenhagen
27/9 Rockefeller, Oslo,
28/9 Berns, Stockholm
29/9 Pustervik, Göteborg
30/9 KB, Malmö

Capps, Grayson
23/6 Blind Pig, Oslo
26/6 Hove Festival, Arendal
28/6 Buddy, Drammen
29/6 Hell Music Festival
30/6 Hell Music Festival

Carlisle, Willi
28/6 Himlavalvet, Stockholm
29/6 Kulturkvarteret, Örebro
30/6 Carlas, Öland
1/7 Tryckhallen, Falkenberg

Carson, Kendel
27/4 Teatern, Norrtälje (med Eilen Jewell)
28/4 Trädgården, Kiruna
30/4 Konserthuset, Malmö (med Jill Johnson)
1/5 Konserthuset, Göteborg (med Jill Johnson)
2/5 Scandic Grand Hotel, Örebro

Cash, Rosanne
25/4 Nidaros Blues Festival, Trondheim
29/4 DR-Studie 2, Köpenhamn
1/5 KB, Malmö
2/5 Pustervik, Göteborg
3/5 Kulturkirken JAKOB, Oslo
4/5 Södra Teatern, Stockholm
6/5 The Old Student House, Helsingfors

Cat Power
7/7 Malmö Folkets Park, Malmö
8/7 Rockefeller, Oslo
9/7 Berns, Stockholm

Charm of Finches
18/5 Café Smedjan, Norrtälje
19/5 Hotell Hulingen, Hultsfred
20/5 Forum, Hyltebruk
21/5 Folk å Rock , Malmö
25/5 Fornstugan, Kristianstad
26/5 Folkets Hus, Älmhult
27/5 Tryckhallen, Falkenberg
28/5 Alma Löw, Östra Ämtervik
30/5 Twang, Stockholm
31/5 Katalin, Uppsala
1/6 H1 Sliperiet, Örnsköldsvik
2/6 Kajman, Piteå
3/6 Klubb Berlin, Umeå
4/6 Holännapaviljongen, Ljusdal

Chatham County Line
14/11 Vulkan Scene, Oslo

Childers, Tyler
19/1 Twang, Stockholm
20/1 Folk å Rock, Malmö

Clapton, Eric
29/7 Globen, Stockholm

Cold Stares, The
1/7 Solhällan, Löderup
2/7 Hagebyhöga Handelsträdgård, Motala
3/7 Kafé Himlavalvet, Stockholm
5/7 Tryckhallen, Falkenberg
6/7 Carla´s, Näsby, Öland
7/7 Plan B, Tranås
8/7 Garage, Höganäs

Cole, Lloyd
25/10 Stenhammarsalen, Göteborg
26/10 Palladium, Malmö
27/10 Södra Teatern, Stockholm
28/10 Katalin, Uppsala

Collins, Stacie
14/8 S:t Gertrud, Malmö
15/8 Ronneby bar & matsal, Ronneby (sup. Southern Kings)
16/8 Klöva Hallar, Klippan (sup. Southern Kings)
18/8 Ekebyladan, Alunda

Contact
22/5 Frimis, Örebro
29/5 Nefertiti, Göteborg
30/5 Officersmäss, Västerås
26/7 Vinön, Hjälmaren (med Anders F Rönnblom)
6/8 Fåfängan, Stockholm
11/8 Solhällan, Löderup
16/8 Kajskjulet, Halmstad
17/8 Tyrolen, Alvesta
29/8 Biografbaren, Eskilstuna
30/8 Rockland, Sala
31/8 Skebopuben, Norrtälje

Cooper, Ross
23/9 Pustervik, Göteborg
24/9 Tryckhallen, Falkenberg
26/9 Nalen, Stockholm
27/9 Katalin - Klubb Uffe, Uppsala
28/9 Kristianstads Teater, Kristianstad
30/9 Folk å Rock, Malmö

Cordovas
29/3 Katalin, Uppsala
30/3 Opalen, Rimbo
31/3 Q Bar, Sundsvall
1/4 Moskus, Trondheim
2/4 Moskus, Trondheim
3/4 Sølvane Gard, Sandane
5/4 Bergen Sessions, Bergen
6/4 John Dee, Oslo
7/4 Biljardkompaniet, Kristianstad
8/4 Tryckhallen, Falkenberg
9/4 Pustervik, Göteborg
10/4 Kulturakademin, Motala
11/4 Nalen, Stockholm
12/4 Kungsbacka teater, Kungsbacka
13/4 Folk å Rock, Malmö
14/4 Dexter, Odense
15/4 Tobakken, Esbjerg

Courtney, Will
25/2 Folk å Rock, Malmö
26/2 Houseconcert, Höganäs
27/2 Emmas Lada, Eksjö
28/2 Immanuelskyrkan, Halmstad
1/3 Posten, Odense
2/3 Pavillonen, Grenå
3/3 Sönderborgshus, Söndersborg
4/3 Tobakken, Esbjerg
5/3 Pustervik, Göteborg
7/3 Hotell Hulingen, Hultsfred
8/3 Kulturkvarteret, Kristianstad
9/3 TBA, TBA
10/3 Scandic Grand, Örebro
11/3 Kulturakademin, Motala
13/3 Ankaret, Nynäshamn
14/3 Katalin, Uppsala
15/3 Folkets Hus, Strömsund
16/3 Oscar, Sundsvall
17/3 Tingshuset, Nyland
18/3 Bjurfors Hotell & Konferens, Avesta
19/3 Buckley's, Oslo
21/3 Bryggerhuset Syd, Halden
22/3 TBA, TBA
23/3 Plan B, Tranås
24/3 Tryckhallen, Falkenberg
25/3 Best Wester - Broken Dreams, Borlänge
26/3 Akkurat, Stockholm

Cramps, The
11/8 Oyafestivalen, Oslo
12/8 KB, Malmö
138 Berns, Stockholm

Cranstoun, Si
13/12 Vulkan Scene, Oslo

Crighton, William
28/8 Nefertiti, Göteborg
29/8 Hotel Hulingen, Hultsfred
30/8 Tryckhallen, Falkenberg
2/9 Ankaret, Nynäshamn
3/9 Kulturhuset, Bollnäs
4/9 Jazzköket, Östersund
5/9 Kalles, Piteå
6/9 Kulturens Hus, Luleå
9/9 Southside Cavern, Stockholm
10/9 Klubb Uffe, Uppsala
11/9 Emmas Lada, Eksjö
12/9 Clarion, Örebro
13/9 Broken Dreams, Borlänge
14/9 Bar Teatral, Karlstad
15/9 Kafé Smedjan, Norrtälje

Danielle, Marie
8/9 Majas vid havet, Varberg
9/9 Kulturakademin, Motala
10/9 Kärleksudden, Norrtälje
12/9 Ankaret, Nynäshamn
14/9 Qbar, Sundsvall
16/9 Private event, Bjurfors
20/9 Kulturkvarteret, Kristianstad
22/9 Hulingen Hotell, Hultsfred
23/9 Folk å Rock, Malmö
25/9 Immanuelskyrkan, Halmstad
27/9 EastWest, Örebro
28/9 Twang, Stockholm
29/9 Tryckhallen, Falkenberg

Davies, Ray

Dayton, Jesse
23/2 Folk å Rock, Malmö
24/2 Twang, Stockholm
25/2 Biljardkompaniet, Kristianstad

Dead Man Winter
2/7 Solhällan RRR 2017, Löderup
4/7 Hwitan RRR 2017, Falkenberg
5/7 Pustervik RRR 2017, Göteborg
6/7 John Dee RRR 2017, Oslo
7/7 Kägelbanan RRR 2017, Stockholm
8/7 Katalin RRR 2017, Uppsala

Deadstring Brothers
20/3 Katalin, Uppsala
21/3 Tunakrogen, Borlänge
22/3 Dössbergets världshus, Bjursås
23/3 Ankaret, Nynäshamn
24/3 Akkurat, Stockholm
25/3 Grand , Örebro
26/3 Vara, Bistro
27/3 Babel, Malmö
28/3 Kajskjulet, Halmstad
29/3 Grand, Falkenberg Info
30/3 Konserthuset, Kristianstad
31/3 Pustervik, Göteborg
1/4 Siste Reis, Halden
2/4 Mono, Oslo
3/4 Blaest, Trondheim
4/4 Storsjöteatern, Östersund
6/4 Kulturgaraget, Avesta

Deep Dark Woods, The
19/8 John Dee, Oslo
Support: Jenny Berkel
20/8 Parkenfestivalen, Bodø
22/8 Moskus, Trondheim
Support: Jenny Berkel
23/8 Arnemoen gård, Ringebu
Support: Jenny Berkel
24/8 Vaktbua, Kristiansand
Support: Jenny Berkel

Dekker, Melanie
12/3 Hässleholm Kulturhus, Hässleholm
18/3 Dunkers Kulturehus, Helsingborg
4/4 Kulturhallplats, Hindås

DeMeyer, Brigitte
13/3 Ferrum, Kiruna (med Will Kimbrough)
15/3 Nyhetsmorgon, TV4
15/3 Krokodil, Piteå (med Will Kimbrough)
16/3 Bjurfors Hotell och Konferens, Avesta (med Will Kimbrough)
17/3 Bjurfors Hotell och Konferens, Avesta (med Will Kimbrough)
15/3 Krokodil, Piteå (med Will Kimbrough)
16/3 Ferrum, Kiruna (med Will Kimbrough)
17/3 TBA (med Will Kimbrough)
18/3 Storsjöteatern, Östersund (med Will Kimbrough)
19/3 TBA (med Will Kimbrough)
20/3 Credo, Trondheim (med Will Kimbrough)
21/3 Buckleys, Oslo (med Will Kimbrough)
22/3 Siste Reis, Halden (med Will Kimbrough)
23/3 Dössberget, Bjursås (med Will Kimbrough)
24/3 Kungsgatan 1, Örebro (med Will Kimbrough)
25/3 Växthuset, Uppsala (med Will Kimbrough)
26/3 Big Ben, Stockholm (med Will Kimbrough)
27/3 S/S Marieholm, Göteborg (med Will Kimbrough)
28/3 Immanuelskyrkan, Halmstad (med Will Kimbrough)
29/3 Grand Hotell, Falkenberg (med Will Kimbrough)
30/3 Folk och Rock, Malmö (med Will Kimbrough)
31/3 Skebopuben, Skebobruk (med Will Kimbrough)

Deslondes, The
23/9 Folk å Rock, Malmö
24/9 Crossroad Club, Oslo
25/9 Geronimo’s FGT, Stockholm
26/9 Kulturgaraget, Avesta
27/9 Pustervik, Göteborg

Dogbreath

Down On The Farm
15/8 ELIOTT MURPHY, I SEE HAWKS IN LA, AMY LAVERE, KATZENJAMMER, THOR BRYNHILDSEN & THE 56-4, BRENNEN LEIGH, ED PETTERSEN, ROY LØNHØIDEN

16/8 TINDERSTICKS, C.C. ADCOCK, THE SAINTS, THE ONLY ONES, MARTHE VALLE, SISTER RAIN, THE COAL PORTERS, JUSTIN TOWNES EARLE, JON LANGFORD, ONKEL TUKA

Drew Holcomb & The Neighbors
30/9 Grand Hotell, Falkenberg
1/10 Immanuelskyrkan, Halmstad
2/10 Posten, Odense
3/10 Tobakken, Esbjerg
4/10 Postillionen, Grenå
5/10 Akkurat, Stockholm
6/10 White Monkey, Avesta
7/10 Storsjöteatern, Östersund
8/10 E-street, Sundsvall
9/10 Katalin, Uppsala

Drive By Truckers
9/3 Amager Bio, Köpenhamn
10/3 Pustervik, Göteborg
11/3 Rockefeller, Oslo
12/3 Kägelbanan, Stockholm

Ducks Deluxe
25/7 Mariannes Bar, Falun
26/7 SS Blidösund, Stockholm
27/7 Droskan, Umeå
28/7 Trappers Bar, Lofsdalen
31/7 Folk å Rock, Malmö
1/8 Pustervik, Göteborg
2/8 Café August, Karlstad
3/8 Katalin, Uppsala
4/8 Hemvändardagen, Marma
6/8 Smedsgården Festival, Sandviken

Dylan, Bob
26/6 Ericson Globe, Stockholm
28/6 Scandinavium, Göteborg
30/6 Spektrum,Oslo

Eagles, The
17/6 Norrporten Arena, Sundsvall

Earl, Dylan
28/6 Himlavalvet, Stockholm
29/6 Kulturkvarteret, Örebro
30/6 Carlas, Öland
1/7 Tryckhallen, Falkenberg
2/7 Blidösund, Stockholm
3/7 Medley, Malmö
6/7 Vinstra Countryfestival, Vinstra
7/7 Vinstra Countryfestival, Vinstra
8/7 Kafé Skuret, Trondheim
9/7 Bull Inn, Bø
10/7 Revolvers bakgård, Oslo

Earle, Justin Townes
23/6 Bergen Live, Bergen
24/6 Pokalen och Vulkan Scene, Oslo
25/6 Byscenen, Trondheim
26/6 Gamla Teatern, Östersund
27/6 Katalin, Uppsala
28/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
30/6 Hwitan, Falkenberg

East, Anderson
8/6 Kägelbanan, Stockholm
9/6 Hwitan, Falkenberg
12/6 Pustervik, Göteborg
13/6 Rockefeller, Oslo
14/6 Bergenfest, Bergen

Edmunds, Dave
28/7 Festivalen, Vänersborg
13/10 Folkets hus, Falun
14/10 Folkets hus, Sandviken

Ellis, Robert
5/12 BETA 2300, Köpenhman
6/12 Folk å Rock), Malmö
7/12 Woody West/Kulturhuset Oceanen, Göteborg
8/12 Bryggarsalen, Stockholm
9/12 Rockefeller/John DEE, Oslo
10/12 Studioscenen, Östersund

Elwin, Lisen

Emerson, Vincent Neil
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup
21/8 TBA, Halden
24/8 Biljardkompaniet, Kristianstad
25/8 Garage Bar, Höganäs
16/9 Hagebyhöga, Motala
17/9 Pustervik, Göteborg
18/9 Krøsset, Oslo
20/9 Bergen Live, Bergen
22/9 Arnemoen gård, Ringebu
23/9 Moskus, Trondheim
24/9 Studioscenen, Östersund
25/9 Klubb Berlin, Umeå
27/9 Klubb Uffe - Katalin, Uppsala
28/9 Twang, Stockholm
29/9 Broken Dreams, Borlänge

Emmanuel, Tommy
5/3 Konserthuset, Malmö
11/3 Konserthuset, Göteborg
12/3 Konsert & Kongress, Linköping
13/3 Konserthuset, Stockholm
14/3 Konserthuset, Västerås

Eric´s Bluesband
8/5 The Cave Rock Club, Sundbyberg (med Mats Ronander)
17/5 Stampen, Stockholm
11/6 Wirströms, Stockholm
23/6 Berggrens Källare, Motala (Eric Hansson & Slidin Slim)
10/8 Stampen, Stockholm (Eric Hansson & Slidin Slim)
11/8 Berggrens Källare, Motala (Eric Hansson & Slidin Slim)

Eriksson, Ronny & RamblinMinds
6/3 Acusticum, Piteå
7/3 Kulturens Hus, Luleå
8/3 Folkets Hus, Gällivare
9/3 Folkets Hus, Kiruna
10/3 Folkets Hus, Jokkmokk

Everett, Jace
3/7 Peace & Love, Borlänge
27/7 Carlas Café, Öland
29/7 Hulingen, Hultsfred
4/8 Majas Vid Havet, Varberg
5/8 Kajskjulet, Halmstad
6/8 Liseberg, Göteborg

Fabulous Thunderbirds
14/9 Klubi, Tampere
15/9 Tropiclandia, Vaasa
16/9 Teatria, Oulu
18/9 Stockholm, Debaser, SWE
19/9 KB, Malmö
20/9 Bluesfestival, Köpenhamn
21/9 Tobakken, Esbjerg
22/9 Bluescruise, Oslo
23/9 Bluescruise, Oslo

Fehling, Annika
9/11 Gasthaus Zum Engel, Göppingen-Bartenbach, Tyskland
11/11 Hirsch, Glems, Metzingen, Tyskland
12/11 Limes House Concert, Oberhain, Tyskland (med Markus Rill)
14/11 Old Hippies, Fürth, Tyskland (med Markus Rill)
16/11 Voight House Concert, Bad Homburg, Tyskland (med Markus Rill)
17/11 Musik-Butik, Darstadt, Tyskland (med Markus Rill)

Felice Brothers, the
4/11 Vulkan Scen, Oslo
5/11 Pustervik, Göteborg
6/11 Bryggarsalen, Stockholm

Felice, Simone
10/11 Voxhall, Aarhus
11/11 Kägelbanan, Stockholm
12/11 Scandic Grand, Örebro
13/11 John Dee, Oslo
15/11 Storsjöteatern, Östersund

Fernebring, Lars
7/2 Folk å Rock, Malmö

Filip
4/11 Café & biograf Panora, Malmö (med Jacob Härnqvist och Einar Heckscher)
21/11 Mosebacke, Cornelisrummet, Stockholm (med Jacob Härnqvist och Einar Heckscher)
24/11 Pocket Med Mera, Göteborg (med Jacob Härnqvist och Einar Heckscher)
6/12 Poeternas Estrad, Lund (med Jacob Härnqvist, Cecilia Persson och Einar Heckscher)

Flaata, Paal
20/5 Bartoff Station, Köpenhamn
21/5 Victoria-teatern, Malmö
22/5 Last Train, Oslo
23/5 Last Train, Oslo
24/5 Kafé Skuret, Trondheim
25/5 Bryggerhuset, Halden

Flores, Rosie
4/8 Slink In, Enviken
6/8 Folk å Rock, Malmö
7/8 Galna Tuppen, Säffle
8/8 East West, Örebro
14/8 Trapper Saloon, Lofsdalen
15/8 American Car Show, Uppsala

Fogerty, John
30/6 Mölleplatsen, Malmö

Forsberg, Ebba
4/3 Konserthuset, Västerås
5/3 Kulturhuset, Bollnäs
6/3 Stadsteatern, Falun
7/3 Kulturens Hus, Luleå
10/3 Nötteröy Kulturhus, Nötteröy
11/3 Konserthuset, Oslo
12/3 Ullensaker Kulturhus, Jessheim
13/3 Brygga Kultursal, Halden
14/3 Ole Bull Scene, Bergen
19/3 Spira, Jönköping
20/3 Flygeln, Norrköping
21/3 Konserthuset, Vara
22/3 Folkan, Borås
24/3 Konsert & Kongress, Uppsala
26/3 Konsert & Kongress, Linköping
27/3 CCC, Karlstad
28/3 Konserthuset, Göteborg
29/3 Konserthuset, Gävle
16/4 Kalmarsalen, Kalmar
17/4 Konserthuset, Helsingborg
18/4 Konserthuset, Växjö
19/4 Konserthuset, Malmö
22/4 Konserthuset, Karlskrona
23/4 Halmstad Teater, Halmstad
24/4 Stadsteatern, Skövde
25/4 Hjalmar Bergman teatern, Örebro
28/4 Cirkus, Stockholm

Fournier, Joe
2/7 Krokodil, Piteå (afternoon show)
2/7 Gumboda Country Festival, Gumboda (evening)
8/7 Burmans Records, Umeå
9/7 Ydre Country Festival, Ydre
10/7 CC Puben, Gävle
11/7 Jonssons Fik & Butik, Enviken
14/7 Dirty Records, Göteborg
17/7 Cafe XO Country Festival. Åmål
28/7 Valdino, Piteå
29/7 Piteå Dansar & Ler, Piteå

Francis, Neal
18/11 Folk å Rock, Malmö
19/11 Tryckhallen, Falkenberg
20/11 Nalen, Stockholm

Frida & the Coolants
3/5 Katalin, Uppsala
4/5 Tunakrogen, Borlänge
5/5 Siste Reis, Halden
6/5 Buckleys, Halden
7/5 Pustervik, Göteborg
8/5 Kajskjulet, Halmstad
9/5 Folk och Rock, Malmö
10/5 Grand, Falkenberg
11/5 Mastodont, Örebro
12/5 Akkurat, Stockholm

Friedman, Kinky
26/4 Bar Kom, Göteborg
27/4 Victoriateatern, Malmö
28/4 Immanuelskyrkan, Halmstad
29/4 Bryggarsalen, Stockholm
30/4 Snekkerbrakken , Bergen
1/5 Vulkan arena, Oslo
2/5 Savoy Teater, Helsingfors

Fulks, Robbie
24/10 Folk å Rock, Malmö
25/10 Twang, Stockholm
26/10 Grunerløkka Brygghus, Oslo
27/10 Siste Reis, Halden
28/10 Rune, Bergen
29/10 Arnemoen Gård, Ringebu
30/10 Amtmannen, Tromsø
31/10 Moskus, Trondheim

Gauthier, Mary
29/10 Polkalen, Oslo
30/10 Madam Felle, Bergen

Gibbs, Otis
18/10 Hvitan, Falkenberg
19/10 Immanuelkyrkan, Halmstad
20/10 Folk å Rock, Malmö
21/10 Hotell Hulingen, Huktsfred
24/10 Emmas Lada, Eksjö
25/10 EastWest, Örebro
26/10 Twang, Stockholm
27/10 Pythagoras, Norrtälje
28/10 Konserthuset, Gävle
30/10 Ankaret, Nynäshamn

Gilfillian, Devon
28/7 Blidösundsfärjan, Stockholm
29/7 Nipyran, Sollefteå
30/7 Storsjöyran, Östersund
4/8 Arnemoen Gard, Ringebu
5/8 Notodden Bluesfestival, Notodden
6/8 Majas vid havet, Varberg
9/8 Majas vid havet, Varberg
11/8 Ekermanska, Stockholm
12/8 Klubb Uffe Festivalen, Uppsala
13/8 Visby Americana Festival, Visbý
16/8 Eljest, Umeå
17/8 E-Street, Sundsvall
18/8 Pythagoras Roots, Norrtälje
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup
21/8 The Never-Ending Mind-Expanding Coconut Experience Musikkfestival, Halden

Glimra

Gomez, Max
16/8 Garage, Höganäs
17/8 Solhällan, Löderup
18/8 Lofta caffè, Gamleby
19/8 Rootsy house, Norrtälje
20/8 Snotty Seaside, Stockholm
21/8 Hotell Hulingen, Hultsfred

Grace, Steph
8/12 Voxhall, Aarhus
9/12 Folk å Rock, Malmö
10/12 John Dee, Oslo
11/12 Nalen, Stockholm
12/12 Tryckhallen, Falkenberg

Griffin, Patty
16/8 Lasse i parken, Stockholm
17/8 Oskarshamnsfesten, Oskarshamn
18/8 Solhällan, Löderup
20/8 Immanuelkyrkan, Halmstad
22/8 Konserthuset, Gävle

Griffith, Nanci
3/7 Savoy Theatre, Helsinki
5/7 Berns, Stockholm
7/7 Vinstra Festival, Vinstra

Gustavsson, Kjell & R&B Orches
19/6 Roskilde
20/6 TBA
26/6 Suradagarna, Surahammar
4/7 Peace & Love Festival, Borlänge
4/7 Fagersta Blues Festival, Fagersta
24/7 Sollerön
8/8 Blankaholm

Guthrie, Arlo
10/1 TV4 Nyhetsmorgon
11/1 Bryggarsalen, Stockholm
12/1 Scandic Grand Hotel, Örebro
13/1 Katalin, Uppsala
14/1 Greens Hotel, Tällberg
16/1 Fredrikshald Teater, Halden
17/1 Immanuelskyrkan, Halmstad
18/1 Nefertiti, Göteborg
19/1 Christianskirken, Köpenhamn
20/1 Victoria, Malmö
22/1 Sardinen, Bergen
24/1 Mono, Oslo
25/1 Credo, Trondheim
27/1 Vinterfestivalen (Gamla Kyrkan), Östersund
28/1 Mean Bastard Day (Folkets Hus), Kiruna
30/1 Krokodil, Piteå

Guthrie, Sarah Lee
4/10 Södra Teatern, Stockholm
5/10 Pusterviksbaren, Göteborg
6/10 Debaser Malmö
7/10 Loppen, Köpenhamn
8/10 Mono, Oslo

Handsome Family, The
23/6 Bergen Live, Bergen
24/6 Pokalen och Vulkan Scene, Oslo
25/6 Byscenen, Trondheim
26/6 Gamla Teatern, Östersund
27/6 Katalin, Uppsala
28/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
30/6 Hwitan, Falkenberg

Harcourt, Ed
6/11 KB, Malmö
7/11 Katalin, Uppsala
8/11 Södra Teatern, Stockholm
9/11 Stenhammarsalen, Göteborg
10/11 Loppen, Köpenhamn
11/11 Blå, Oslo

Harris JP & Chance McCoy
27/2 Woody West, Göteborg
28/2 Folk å Rock, Malmö
1/3 Konserthuset, Gävle
2/3 Fyrtiotrean, Stockholm
3/3 Buckley's, Oslo
4/3 Moskus, Trondheim

Harris, Emmylou
23/5 DR Byen, Köpenhamn
24/5 Cirkus, Stockholm
25/5 Konserthuset, Göteborg

Harvest, The
4/10 Södra Teatern, Stockholm (support till Sarah Lee Guthrie)
5/10 Pusterviksbaren, Göteborg(support till Sarah Lee Guthrie)
6/10 Debaser Malmö (support till Sarah Lee Guthrie)
7/10 Loppen, Köpenhamn (support till Sarah Lee Guthrie)

Hatfield, Juliana
4/11 Umeå Open, Umeå
5/11 Debaser, Stockholm
7/11 Cafe Mono, Oslo
8/11 Woody West på Pusterviksbaren, Göteborg
9/11 KB, Malmö
10/11 Loppen, Köpenhamn
11/11 Voxhall, Århus

Hayseed Dixie
17/9 Klubbkällaren - Royal Garden, Trondheim
18/9 John Dee, Oslo
19/9 Generalen, Kristiansand
20/9 East West, Örebro
21/9 Katalin, Uppsala
22/9 Kulturakademin, Motala
23/9 Rockland, Sala
24/9 Älvkarlöbruk, Älvkarleby
25/9 Pub Ettan, Åland
27/9 Klubi, Tampere
28/9 Storyville, Helsinki
29/9 Ritz, Vasa
30/9 Rock´n Roll Diner, Kokkola
2/10 Kägelbanan, Stockholm
4/10 Pustervik, Göteborg
5/10 Arenabolaget, Linköping
7/10 KB, Malmö

Heldal, Monica
22/1 Debaser, Stockholm
23/1 Katalin, Uppsala
26/1 Storsjöteatern, Östersund
27/1 Kulturhuskällaren, Örebro
28/1 Tryckhallen, Falkenberg
29/1 Bjurfors Hotell & Konferens, Avesta
30/1 Pustervik, Göteborg
31/1 Garage, Höganäs
1/2 Palladium, Växjö
3/2 Loppen, Köpenhamn
4/2 Biljardkompaniet, Kristianstad
5/2 The Tivoli, Helsingborg
6/2 KB, Malmö

Hellberg, Nisse
2/3 Södra Teatern, Stockholm
3/3 Stora Teatern, Göteborg
4/3 Ronneby Brunn, Ronneby
10/3 Katalin, Uppsala
16/3 East West, Örebro
17/3 Konserthuset, Västerås
31/3 Sandra, Kalmar
8/4 KB, Malmö

Hiatt, Lilly
3/5 Bryggarsalen, Stockholm
4/5 Broken Dreams, Borlänge
5/5 Droskan, Umeå
6/5 Captain Cook, Östersund
7/5 Moskus, Trondheim
9/5 Kulturkvarteret, Kristianstad
10/5 Folk a Rock, Malmö
11/5 Garage Bar, Höganäs
12/5 Ideal Bar, Köpenhamn

Hillered, Eva
17/5 Karby Gård, Täby
18/5 Hökis Visrum, Hökarängen
19/5 Löftadalens Folkhögskola
20/5 Bruket, Varberg
21/5 BrunchConcert Maria's, Göteborg
23/5 Pub Charles Dickens, Helsingborg
24/5 KOM Bar, Göteborg
26/5 House Concert, Helsingborg
27/5 Notholmen, Tyresö Slott

Hillfillies
Foto: Olle Strandberg

Holmes Brothers
28/10 Dexter, Odense
29/10 Portalen, Greve
30/10 Mojo Blues Bar, Köpenhamn
31/10 Katalin, Uppsala

Iron & Wine
2/2 Debaser Medis, Stockholm
3/2 Rockefeller, Oslo
4/2 Trädgårn, Göteborg
5/2 Voxhall, Århus
6/2 Vega, Copenhagen

Isbell, Jason
27/6 Gamla Teatern, Östersund (RRR Festival)
28/6 Katalin, Uppsala (RRR Festival)
29/6 Mosebacketerrassen, Stockholm (RRR Festival)
1/7 Hwitan, Falkenberg (RRR Festival)

Jackson, Alan
10/8 Vilsta, Eskilstuna
12/8 Stevneplassen, Skien
13/8 Forus Travbane, Stavanger

Jacob Fred Jazz Odyssey
23/10 Glenn Miller Cafe, Stockholm
24/10 40th. Umeå Intl. Jazz Festival, Umeå

James Hunter Six, The
1/11 Nosturi, Helsinki
2/11 Möysä, Lahti
3/11 Konserthuset, Gävle
4/11 Nalen, Stockholm

James, Joshua
24/1 Kulturkvarteret, Kristianstad
25/1 Grand Hotel, Falkenberg
26/1 East West, Örebro
27/1 Rootsy Music Konvent, Avesta

Jaymes, Steven
12/9 Caffrey´s, Borås
13/9 Harry´s, Växjö
14/9 Restaurant Jord, Göteborg
17/9 Restaurant K5, Örebro
18/9 Stampen, Stockholm

Jennings, Shooter
30/4 Bergenfest
2/5 Pustervik/Woody West, Göteborg
3/5 Kägelbanan, Stockholm

Jetbone
11/3 The Bull Bar, Karlstad
12/3 Akkurat, Stockholm
15/3 Prag
18/3 Andermatt festival, Schweiz
25/3 Katalin, Uppsala

Jewell, Eilen
17/8 Galejan, Stockholm
18/8 Kulturkvarteret, Örebro
19/8 Aladdin Americana, Halden
20/8 Rootsy Summerfest, Falkenberg
21/8 Österlen Americana Festival, Löderup
23/8 Alma Löv Museum of Unexp. Art, Östra Ämtervik
24/8 Liseberg, Göteborg
25/8 Kulturkvarteret, Kristianstad
27/8 Tønder Festival, Tønder
28/8 Tønder Festival, Tønder

Johns, Ethan
27/3 Pustervik, Göteborg
28/3 Tryckhallen, Falkenberg
29/3 Folk å Rock, Malmö
30/3 Bjurfors Hotell & Konferens, Avesta
31/3 Bar Brooklyn, Stockholm

Johnson, Jill
9/4 Konserthuset, Gävle
10/4 Sundstaaulan, Karlstad
11/4 Konserthuset, Västerås
16/4 Konserthuset, Helsingborg
17/4 Konsert & Kongress, Linköping
18/4 Konserthuset, Örebro
22/4 Tonhallen, Sundsvall
23/4 Aula Nordica, Umeå
24/4 Acusticum, Piteå
25/4 Kulturens Hus, Luleå
28/4 Konsert & Kongress, Uppsala
30/4 Konserthuset, Malmö
1/5 Konserthuset, Göteborg
5/5 Östraboteatern, Uddevalla
6/5 Östraboteatern, Uddevalla
7/5 Åhaga, Borås
8/5 Konserthuset, Jönköping
1/10 Flygeln, Norrköping
2/10 Konserthuset, Vara
3/10 Konserthuset, Vara
7/10 Folkets Hus Teatern, Falun
8/10 Kalmarsalen, Kalmar
9/10 Konserthuset, Växjö
20/10 Estrad, Södertälje
24/10 Härnösands Teater, Härnösand
29/10 Wisby Strand, Visby
31/10 Cirkus, Stockholm

Johnsson, Plura
4/3 Konserthuset, Västerås
5/3 Kulturhuset, Bollnäs
6/3 Stadsteatern, Falun
7/3 Kulturens Hus, Luleå
10/3 Nötteröy Kulturhus, Nötteröy
11/3 Konserthuset, Oslo
12/3 Ullensaker Kulturhus, Jessheim
13/3 Brygga Kultursal, Halden
14/3 Ole Bull Scene, Bergen
19/3 Spira, Jönköping
20/3 Flygeln, Norrköping
21/3 Konserthuset, Vara
22/3 Folkan, Borås
24/3 Konsert & Kongress, Uppsala
26/3 Konsert & Kongress, Linköping
27/3 CCC, Karlstad
28/3 Konserthuset, Göteborg
29/3 Konserthuset, Gävle
16/4 Kalmarsalen, Kalmar
17/4 Konserthuset, Helsingborg
18/4 Konserthuset, Växjö
19/4 Konserthuset, Malmö
22/4 Konserthuset, Karlskrona
23/4 Halmstad Teater, Halmstad
24/4 Stadsteatern, Skövde
25/4 Hjalmar Bergman teatern, Örebro
28/4 Cirkus, Stockholm

Jones, Diana
With Mary Gauthier

23/4 Pusterviksbaren /Woody West, Göteborg
24/4 Kägelbanan, Stockholm
26/4 S:t Gertrud, Malmö

Jones, Tom
3/8 Sofiero Slott, Helsingborg
4/8 Furuviksparken, Gävle
6/8 Luleåkalaset, Luleå

Jonsson, Thomas Denver
29/3 Café Mic, Vänersborg
25/4 Hallands Nation, Lund
26/4 Bodoni, Malmö
28/4 Förband till Tomas Andersson-Wij @ Mejeriet, Lund
16/5 Bara Vara, Stockholm
1/6 Café August, Karlstad

Judah & The Lion
27/7 Hwitans Trädgård, Falkenberg
28/7 Fåfängan, Stockholm

Jurado, Damien
14/11 Voxhall, Århus
18/11 Woody West på Pusterviksbaren, Göteborg
19/11 Kägelbanan, Stockholm
20/11 Mejeriet, Lund

Kamp, Ted Russell
18/1 Woody west, Pusterviksbaren, Göteborg (with Little Green)
19/1 Radio-session, Nilsson P4 radio sjuhärad, Bprås (with Little Green)
19/1 Dirty records, Götebrog (with Little Green)
20/1 CC-puben, Gävle (with Little Green)
21/1 House concert at Gopa bystuga, Bjursås (semi-private) (with Little Green)
22/1 Skebopuben, Skebobruk (with Little Green)

Kelley, Gabriel
26/11 – Mariehamn, Pub Ettan
27/11 – Söderhamn, SE
28/11 – Umeå, Droskan
29/11 – Luleå - Kulturens hus
1/12 – Stockholm, Bryggarsalen
3/12 – Göteborg, Pustervik
4/12 – Uppsala, UKK
5/12 – Gävle, Gasklockorna

Kiah, Amythyst
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup

Kimmel, Tom
17/5 Karby Gård, Täby
18/5 Hökis Visrum, Hökarängen
19/5 Löftadalens Folkhögskola
20/5 Bruket, Varberg
21/5 BrunchConcert Maria's, Göteborg
23/5 Pub Charles Dickens, Helsingborg
24/5 KOM Bar, Göteborg
26/5 House Concert, Helsingborg
27/5 Notholmen, Tyresö Slott

Kingsborough
27/10 Bluesgaraget, Värnamo
Support: Jetbone
28/10 Folk å Rock, Malmö
Support: Jetbone
29/10 Melodybox, Stockholm
Support: Jetbone
30/10 Klubb Uffe, Uppsala

Kjellvander, Christian
15/11 Palladium, Växjö
16/11 Bongo Bar, Jönköping
17/11 Sigurdsgatan 25, Västerås
23/11 Sagateatern, Borås
24/11 Smedjan, Falkenberg
25/11 Trädgårn, Göteborg
30/11 S2, Borlänge
1/12 Spegeln, Gävle
2/12 Rival, Stockholm
5/12 Katalin, Uppsala
7/12 Hörsalen/Konsert Republik, Norrköping
8/12 KB, Malmö
9/12 Stadsteatern, Skövde
19/12 The Tivoli, Helsingborg

Knopfler, Mark
12/6 Sofiero Slott, Helsingborg

Kozelek, Mark
23/10 Södra Teatern, Stockholm
24/10 Stenhammarsalen, Göteborg

Krauss, Alison
29/6 Holmenkollen, Oslo
30/6 Holmenkollen, Oslo
4/7 Cirkus, Stockholm
5/7 Konserthuset, Göteborg

Kristofferson, Kris
13/6 Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala
14/6 Liseberg, Göteborg

LaFarge, Pokey & The South Cit
5/4 Folk & Rock, Malmö
6/4 Grand, Falkenberg
7/4 Akkurat, Stockholm
8/4 TV4 Nyhetsmorgon

Lambchop
13/10 Södra Teatern, Stockholm
14/10 Trädgår´n, Göteborg

Landry, Gill
12/11 Folk å Rock, Malmo
13/11 Fiket, Gränna
14/11 Pustervik, Göteborg
15/11 Goon Bar, Oslo
16/11 Kajskjulet, Halmstad
17/11 Tryckhallen, Falkenberg
18/11 Kulturakademin, Motala
19/11 Akkurat, Stockholm

Langhorn Slim
10/11 Kägelbanan (Caféteatern), Stockholm
12/11 Debaser, Malmö

Larkin Poe
31/10 Wasabryggeriet, Borlänge
1/11 Koordinaten, Oxelösund
2/11 Folk å Rock, Malmö
3/11 TBA
4/11 Dössberget, Bjursås
5/11 Clarion, Örebro
6/11 Akkurat, Stockholm

Larsen, Olav

Larsson, Stiko Per

Lawrence, Theo
20/8 Hagebyhöga, Motala
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
23/8 Hotell Hulingen, Hultsfred
24/8 Hotell Hulingen, Hultsfred
25/8 Kafé Smedjan, Norrtälje
26/8 Captain Cook, Östersund
27/8 TBA, Umeå
29/8 Kafé Himlavalvet, Stockholm

Lawson, Doyle & Quicksilver
4/9 Gamla Tryckeriet, Stockholm

LeBlanc, Dylan
17/8 Parkenfestivalen, Bodö
18/8 Droskan, Umeå
19/8 ”Country Sunday” (med Zephaniah OHora, Phoebe Hunt och Ellen Sundberg), Verket, Östersund
21/8 Lille Ole Bull, Bergen
22/8 John Dee, Oslo
23/8 Bryggarsalen, Stockholm
24/8 Kulturkvarteret, Kristianstad
25/8 Americana Fest (med Zephaniah OHora och Nicole Atkins), Solhällan, Löderup
26/8 Woody West, Pustervik, Göteborg
27/8 Lille Vega, Köpenhamn

Ledin, Tomas
28.2 Folkets Hus Kramfors
1.3 Folkets Hus Kramfors
2.3 Folkets Hus (Idunteatern) Umeå
4.3 Cirkus Stockholm
6.3 Vara Konserthus Vara
7.3 Kalmarsalen Kalmar
9/3 Göteborgs Konserthus, Göteborg
12/3 Växjö Konserthus, Växjö
13/3 Halmstad Teater, Halmstad
14/3 Malmö Konserthus, Malmö
15/3 Louis De Geer, Norrköping
21/3 Jönköpings Konserthus, Jönköping
22/3 Helsingborgs Konserthus, Helsingborg
26/3 Västerås Konserthus, Västerås
27/3 Gävle Konserthus, Gävle
28/3 Uppsala Konsert och Kongress, Uppsala
29/3 Conventum, Örebro
30/3 Linköping Konsert & Kongress, Linköping

Leg, James
15/3 Kafé De Luxe, Växjö INSTÄLLT
16/3 Biljardkompaniet, Kristianstad INSTÄLLT
17/3 Salute, Lindesberg INSTÄLLT
18/3 Plan B, Tranås INSTÄLLT
19/3 Southside Cavern, Stockholm INSTÄLLT
21/3 Captain Cook, Östersund INSTÄLLT
22/3 Moskus, Trondheim INSTÄLLT
23/3 Buckley's, Oslo INSTÄLLT
24/3 Truckstop Alaska, Göteborg INSTÄLLT
25/3 Garage Bar, Höganäs INSTÄLLT

Leigh, Brennen
24/7 East West Sushi, Örebro
25/7 Majas vid Havet, Varberg
27/7 Hembygdsparken, Ingatorp
28/7 Hembygdsparken, Målilla
29/7 Rojas, Vadstena
30/7 Berget, Degerfors

Lekman, Jens

LeMarc, Peter
17/9 Malmö Konserthus, Malmö INSTÄLLT
18/9 Malmö Konserthus, Malmö INSTÄLLT
20/9 Cirkus, Stockholm INSTÄLLT
21/9 Cirkus, Stockholm INSTÄLLT
24/9 Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala INSTÄLLT
27/9 Cirkus, Stockholm INSTÄLLT
28/9 Cirkus, Stockholm INSTÄLLT
30/9 Göteborgs Konserthus, Göteborg INSTÄLLT
1/10 Göteborgs Konserthus, Göteborg INSTÄLLT
2/10 Göteborgs Konserthus, Göteborg INSTÄLLT

Lemonheads
30/10 Vega, Köpenhamn
31/10 Rockefeller, Oslo
1/11 Trädgår`n, Göteborg
2/11 Debaser Medis, Stockholm

Lil´ Ed & the Blues Imperials
17/10 Folk a Rock, Malmö
19/10 Holy Moly, Göteborg
20/10 Ronneby Cafe & Matsal, Ronneby
21/10 Söderport, Kalmar
22/10 Blues at Sea, Stockholm

Lindell, Jesper
2/7 Stället, Ludvika
3/7 Kafé Himlavalvet, Stockholm
4/7 Grulles, Mariehamn
6/7 Picnic i parken, Eskilstuna
7/7 Fåfängan, Nyköping
8/7 Hagebyhöga, Vadstena
9/7 Hermans Lada, Ulricehamn
14/7 Smultronbodas gårdscafé, Stora Björka
15/7 Majas vid havet, Varberg
16/7 Solhällan, Löderup
26/7 Fröknarna Fräs, Torsby
27/7 Fornstugan (utomhus), Kristianstad
28/7 Garage, Höganäs
29/7 Hensmåla, Tingsryd
30/7 Carla's, Öland
4/8 Alma Löw, Östra Ämtervik
5/8 Kulturkvarteret, Örebro
7/8 Norrtälje Sommarscen, Norrtälje
11/8 Ekermanska Malmgården, Stockholm
12/8 Katalin - Klubb Uffe Festival, Uppsala
13/8 Visby Soul & Country Festival, Visby
17/8 Hotell Eggers, Göteborg
19/8 Aladdin Americana, Halden
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg

Lindgren, Richard
18/10 Folk å Rock, Malmö

Little Feat
13/2 Train, Aarhus
15/2 Portalen, Greve
16/2 Godset, Kolding
17/2 Trädgårn, Göteborg
20/2 Ullensaker Kulturhus, Jessheim
21/2 Union Scene, Drammen
22/2 Brygga Kulturhus, Halden
23/2 Gregers Bar, Hamar
24/2 Bakkenteigen Kulturhus, Horten

Little Green
18/1 Woody west, Pusterviksbaren, Göteborg (with Ted Russell Kamp)
19/1 Radio-session, Nilsson P4 radio sjuhärad, Bprås (with Ted Russell Kamp)
19/1 Dirty records, Götebrog (with Ted Russell Kamp)
20/1 CC-puben, Gävle (with Ted Russell Kamp)
21/1 House concert at Gopa bystuga, Bjursås (semi-private) (with Ted Russell Kamp)
22/1 Skebopuben, Skebobruk (with Ted Russell Kamp)

Los Lobos
27/4 Posten, Odense
28/4 Amager Bio, Köpenhamn
29/4 Nalen, Stockholm
30/4 Bergenfest, Bergen
1/5 Union Scene, Drammen

Lost Bayou Rambler
14/5 Mastodont, Örebro
15/5 TBA, Norrtälje
16/5 Akkurat, Stockholm
17/5 Krokodil, Piteå
18/5 TBA, Kiruna
19/5 Wasabryggeriet, Borlänge

Loveless, Lydia
9/10 Dinos, Mariehamn
11/10 Kajskjulet, Halmstad
12/10 Grand Hotell, Falkenberg
13/10 Pustervik, Göteborg
14/10 Folk & Rock, Malmö
15/10 Kulturhuset Bastionen, Uddevalla
16/10 Hulingen, Hultsfred
17/10 Hotell Malmen, Stockholm
18/10 Trapper Bar, Avesta
19/10 Bistro, Vara
21/10 Siste Reis, Halden
22/10 Buckleys, Oslo
24/10 Moskus, Trondheim
25/10 Bluesfestivalen, Östersund

Lovett, Lyle
6/2 Finlandia, Helsingfors (med John Hiatt)
7/2 Sentrum Scene, Oslo (med John Hiatt)
8/2 Cirkus, Stockholm (med John Hiatt)

Lowbird Highbird
6/12 Holy Moly, Göteborg
8/12 Fasching, Stockholm
9/12 The Bull Bar, Karlstad

Lowe, Nick
17(8 Gainesville, Stockholm

Lucas, Austin
28/2 Grand, Falkenberg
1/3 Brygghus syd, Halden
2/3 Akkurat, Stockholm
6/3 Crossroads, Oslo
7/3 Biljardkompaniet, Kristanstad
8/3 Folk & Rock, Malmö
9/3 Biblioteket, Halmstad

Lund, Corb
17/5 Folk å Rock, Malmö
18/5 Scandic Grand Central, Stockholm
19/5 The Crossroad Club, Oslo
20/5 Storsjöteatern, Östersund
21/5 Pustervik, Göteborg

Lundell, Ulf
26.6 Örebro, Slottsparken
27/6 Torsjö Live, Tyringe
21/7 Stora Gåsemora Gård, Fårö
23/7 Dalhalla, Rättvik
24/7 Borgholms Slottsruin, Borgholm
29/7 Solgården, Tylösand
30/7 Rest. Havsbadet-ute, Lysekil
31/7 Skogsvallen, Östervåla
1/8 Skule Naturscen, Höga Kusten
7/8 Friluftsteatern Mariebergsskogen, Karlstad
8/8 Trädgårdsföreningen, Göteborg
14/8 Citadellet Landskrona
21/8 Elvefestivalen, Drammen
28/8 Gröna Lund, Stockholm
29/8 Kungsträdgården, Linköping

Lynge, Simon
23/5 DR Byen, Köpenhamn (support to Emmylou Harris)
24/5 Cirkus, Stockholm (support to Emmylou Harris)
25/5 Konserthuset, Göteborg (support to Emmylou Harris)
28/5 Odense Festival, Odense
28/5 Musikcafe, Köpenhamn

Lynne, Shelby
24/4 KB, Malmö
25/4 Sticky Fingers, Göteborg
26/4 Göta Källare, Stockholm
28/4 Esbjerg, Denmark

Macleod, Doug
21/9 Colorline Blues Cruise, Oslo
22/9 Colorline Blues Cruise, Oslo
26/9 Bluesfestival @ Bartof Cafe, Frederiksberg, Copenhagen
27/9 Horsens Bluesfestival @ Mackie’s, Horsens
28/9 Göteborgs Bluesforening @ Musikens Hus. Göteborg
29/9 Frederikshavn Blues Festival, Frederikshavn

Madrugada
14/5 Nalen, Stockholm
15/5 Sticky Fingers, Göteborg

Magnell, Ola
3/9 Almenäs Källare, Nässjö
1/10 Victoria, Malmö
6/10 Katalin, Uppsala (med Otis Gibbs )
7/10 Spegeln, Gävle (med Otis Gibbs)
8/10 Teatern, Norrtälje (med Otis Gibbs.)
18/10 Blidösund, Stockholm
21/10 Backstage, Linköping
22/10 Skottvångs Grufva, Gnesta
25!10 SKÅL, Stockholm
28!10 Säffle visklubb. Medborgarhuset, Säffle
29!10 Stavnäs visklubb. Missionshuset, Skjutsbol
30!10 Kils visklubb. Skidstugan på Frykstahöjden
4/11 Söderportkafeet, Kalmar
5/11 Söderportkafeet, Kalmar

Magnetic Fields, The
28/6 Lorensbergsteatern, Göteborg
29/6 Cirkus, Stockholm

Måndotter, Lena
23/3 Domkyrkan, Lund
30/3 Skillinge Teater, Skillinge

Mastersons, The
4/11 Folk å Rock, Malmö
5/11 Pustervik, Göteborg
6/11 Biblioteket, Oslo
7/11 Twang, Stockholm

McConnell, Sean
19/2 Kulturkvarteret, Kristianstad
20/2 Twang, Stockholm
21/2 Tryckhallen, Falkenberg

McCoy, Chance
23/10 Barthof station, Köpenhamn
24/10 Folk å Rock, Malmö
25/10 Garage, Höganäs
26/10 John Dee, Oslo
27/10 Twang, Stockholm
28/10 Hotell Hulingen, Hultsfred

McHone, Carson
23/4 Kafé Smedjan, Norrtälje
24/4 Ankaret, Nynäshamn
25/4 Q-Bar, Sundsvall
26/4 Kulturens Hus, Luleå
27/4 Droskan, Umeå
28/4 Studio Acusticum, Piteå
29/4 HEIM, Östersund
2/5 Moskus, Trondheim
3/5 Papirhuset, Drammen
4/5 Bull Inn, Bø i Telemark
5/5 Grüneløkka Brygghus, Oslo
7/5 Hotell Hulingen, Hultsfred
8/5 Mastmagasinet, Kristinehamn
10/5 Kulturkvarteret, Kristianstad
11/5 Garage, Höganäs
12/5 Bartof Station, Köpenhamn
14/5 Klubb Uffe, Uppsala
15/5 Twang, Stockholm
16/5 Clarion, Örebro
17/5 Tryckhallen, Falkenberg
18/5 Folk å Rock, Malmö

McMurtry, James
15/2 Folk å Rock, Malmö

Melancon, Rod
22/4 Ankaret, Nynäshamn
23/4 Klubb Uffe, Uppsala
24/4 Kafé Smedjan, Norrtälje
25/4 Clarion, Örebro
26/4 Broken Dreams, Borlänge
27/4 Garage, Höganäs
28/4 Siste Reis, Halden
30/4 Hotell Hulingen, Hultsfred
1/5 Folk å Rock, Malmö
2/5 Bartof Station, Köpenhamn
3/5 Tryckhallen, Falkenberg
4/5 Hagebyhöga handelsträdgård, Motala
5/5 Southside Cavern, Stockholm

Merritt, Tift
27/5 Nalen, Stockholm
29/5 Storan, Göteborg
30/5 Victoriateatern, Malmö
31/5 Mejeriets Café, Lund.

Meyers, Augie
5/9 Holmarnas Folketspark, Skutskär
7/9 MB Huset, Getinge
9/9 Teatern, Ystad
10/9 Akkurat, Stockholm
12/9 Folketshus TBA, Söråker
13/9 Droskan, Umeå
14/9 Storsjö teatern, Östersund
15/9 Terna Kro, Roan
16/9 Kongo , Saetervika

MIPSO
10/11 Folk å Rock, Malmö
11/11 Nalen, Stockholm
12/11 Klubb Uffe, Uppsala
14/11 Biljardkompaniet, Kristianstad
15/11 Tryckhallen, Falkenberg
16/11 Nefertiti, Göteborg

Mitchell, Anaïs
20/9 Voxhall, Århus (Support till Bon Iver)
21/9 John Dee, Oslo (Support till Bon Iver)
23/9 Berns, Stockholm (Support till Bon Iver)
24/9 Pusterviksbaren, Göteborg (Support till Bon Iver)
25/9 Lille Vega, Köpenhamn (Support till Bon Iver)

Molinari, Pete
13/1 Feelgood, Halden
14/1 Hulen, Bergen
15/1 Folken, Stavanger
16/1 Cafe Moddy, Haugesund
17/1 Herr Nilsen, Oslo
19/1 Credo, Trondheim
20/1 Blårock, Tromsö

Montgomery, Kevin
28/1 Bodoni, Malmö
29/1 Katalin, Uppsala
30/1 Skebopuben, Skebobruk
1/2 The Harvest Bar, Kvinesdali
2/2 The Old River Saloon, Etne

Morgan, Whitey and the 78´s
12/7 Dössberget, Bjursås
13/7 Sjöbris, Umeå
14/7 Krokodil, Piteå
15/7 Hotell Smedjan, Pajala
16/7 Western Farm Cuontryfestival, Boden
17/7 Akkurat, Stockholm
19/7 Valnöt och Kaprifol (With Chip Taylor), Hammenhög
20/7 Majas vid havet (With Chip Taylor), Varberg
21/7 Mortens Krog, Uddevalla
22/7 Down On The Farm, Halden
23/7 Down On The Farm, Halden
24/7 Siste Reis, Halden

Morlix, Gurf
22/10 Victoria, Malmö
23/10 Grand, Falkenberg
24/10 Majas Vid Havet, Varberg
25/10 Engelska Skolan, Örebro
26/10 Karolinska skolan, Örebro
27/10 Olaus Petri församlingshem, Örebro
28/10 Bryggarsalen, Stockholm
29/10 Buckleys, Oslo
30/10 TBA, Halden
31/10 Allégården, Göteborg
1/11 Gasklockorna, Gävle
2/11 Ferrum, Kiruna
3/11 Scharinska, Umeå
4/11 TBA, Östersund
5/11 TBA, Borlänge
6/11 Immanuelskyrkan, Halmstad
7/11 TBA, Lund
8/11 Konserthuset, Kristianstad
9/11 TBA
10/11 Skebopuben, Skebobruk

Morrow, Sam
27/6 Revolver, Oslo
28/6 Siste Reis, Halden
29/6 Sjöterrassen, Mariestad
30/6 Snotty Seaside, Stockholm
1/7 Rootsy House Session, Norrtälje
2/7 Hvitan, Falkenberg
3/7 Carlsson på kajen, Västerås

Mountain Goats
29/3 Umeå Open, Umeå
31/3 Debaser, Stockholm
2/4 Garage, Bergen
3/4 Garage, Oslo
4/4 Pustervik/Woody West, Göteborg
5/4 Loppen, Köpenhamn
8/4 Voxhall, Århus

Mulligan Brothers, The
10/5 Intiman, Västerås
11/5 Ankaret, Nynäshamn
12/5 Klubb Uffe, Katalin, Uppsala
13/5 Kulturakademin, Motala
14/5 Hotel Paradis, Eksjö
15/5 BarKom, Göteborg
16/5 Folk å Rock, Malmö
17/5 The Tivoli, Helsingborg
18/5 Hotell Hulingen, Hultsfred
19/5 Kulturnatt, Biljardkompaniet, Kristianstad
20/5 Tryckhallen, Falkenberg
22/5 Sagasalongen, Säffle
23/5 Siste Reis, Halden
24/5 Immanuelskyrkan, Halmstad
25/5 TBA, Norrtälje
26/5 Bjurfors Hotell & Konferens, Avesta
27/5 East West, Örebro
28/5 Akkurat, Stockholm

Murphy, Elliott
25/4 Gamla Teatern, Östersund
26/4 Kulturhuset, Bollnäs
27/4 Katalin, Uppsala
29/4 Big Ben, Stockholm
30/4 Kulturhuset, Deje
2/5 Konserthuset, Kristianstad
4/5 Skebopuben, Skebobruk
17/7 Ångfartyget S/S Blidösund, Stockholm
18/7 Ångfartyget S/S Blidösund, Stockholm

Muth, Zoe and the Lost High Rollers
20/2 Folk & Rock, Malmö
21/2 S/S Marieholm, Göteborg
22/2 Buckleys, Oslo
23/2 Siste Reis, Halden
24/2 Mastodont, Örebro
25/2 Grand Hotell, Falkenberg
26/2 Konserthuset, Kristianstad
27/2 Big Ben, Stockholm
28/2 Bjurfors Hotell och Konferens, Avesta
29/2 Logen, Järvsö
1/3 Marité, Östersund
2/3 Mariannes, Falun
3/3 Katalin, Uppsala

My Darling Clementine
29/9 Pustervik, Göteborg
1/10 Buckleys, Oslo
2/10 Madame Felle, Bergen
3/10 Moskus, Trondheim
4/10 Cafe Columbia, Kisa

Nash, Israel
27/4 Melody Box, Stockholm
28/4 Melody Box, Stockholm
29/4 Kulturgaraget, Avesta
1/5 Kulturscen Opalen, Rimbo
3/5 Katalin, Uppsala
4/5 Pustervik, Göteborg
5/5 Kulturkvarteret, Kristianstad
6/5 Folk å Rock, Malmö
7/5 Tryckhallen, Falkenberg
9/5 Krösset, Oslo
10/5 Lille Ole Bull, Bergen
11/5 Moskus, Trondheim
12/5 Studioscenen, Studioscenen
13/5 Droskan, Umeå
14/5 Centralteatern, Gävle

National Reserve, The
27/2 Kafé Smedjan, Norrtälje
28/2 Studioscenen, Östersund
1/3 Moskus, Trondheim
2/3 Gloppen Hotell, Sandane
3/3 Revolver, Oslo
4/3 Juke Joint Studio, Notodden
5/3 Bergen Live, Bergen
7/3 Sabla Bar, Kristiansand
8/3 Bar Teatral, Karlstad
9/3 Folk å Rock, Malmö
11/3 Kulturkvarteret, Kristianstad
12/3 Pustervik, Göteborg
13/3 Tobakken, Esbjerg
14/3 Music Star, Nordenstedt
15/3 Pavillonen, Grenå
16/3 Garage, Höganäs
18/3 Southside, Stockholm
19/3 Klubb Uffe, Uppsala
20/3 Ankaret, Nynäshamn
21/3 Clarion, Örebro
22/3 Bjurfors Hotell & Konferens, Avesta
23/3 Tryckhallen, Falkenberg
24/3 Emmas lada, Eksjö

Nelson, Willie
13/6 Copenhagen
14/6 Cirkus, Stockholm
15/6 Langesund

New York Dolls
1/10 Berns, Stockholm

Newman, Randy
16/11 Det Konglige Teater, Köpenhamn
17/11 Cirkus, Stockholm
18/11 Rockefeller, Oslo

Nielsen, Miles & The Rusted Heart
17/5 Folk å Rock, Malmö
18/5 BarKom, Göteborg
19/5 Plan B, Tranås
20/5 Tryckhallen, Falkenberg
21/5 Akkurat, Stockholm

Noe, Ian
17/8 Stockholm Roots, Galejan Skansen, Stockholm
18/8 Pythagoras Roots, Norrtälje
19/8 Österlen Americana Festival, Löderup
20/8 Aladdin Americana, Halden
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
24/8 Liseberg, Göteborg

Northern Indians
2/7 Solhällan RRR 2017, Löderup
4/7 Hwitan RRR 2017, Falkenberg
5/7 Pustervik RRR 2017, Göteborg
7/7 Kägelbanan RRR 2017, Stockholm
8/7 Katalin RRR 2017, Uppsala

Nutini, Paolo
16/1 John Dee, Oslo
17/1 Debaser, Stockholm

O´Keefe, Chet
24/9 Privat, Umeå
25/9 Krokodil, Piteå
26/9 Pipeline, Sundsvall
27/9 Gasklockorna, Gävle
28/9 Skebopuben, Skebobruk
29/9 Bryggarsalen , Stockholm
30/9 Götahof, Göteborg
1/10 Kajskjulet, Halmstad
2/10 Biljardkompaniet, Kristianstad
3/10 Grand Hotell, Falkenberg
4/10 Folk & Rock, Malmö
5/10 TBA
6/10 TBA, Örebro
7/10 Bohusläns Museum, Uddevalla
8/10 Buckleys, Oslo
9/10 Siste reis, Halden
10/10 Moskus, Trondheim
11/10 TBA
12/10 TBA
16/10 TBA, Bergen
17/10 Madame Felle, Bergen
18/10 TBA
19/10 TBA

OHora, Zephaniah
10/8 Pickadoll Country Festival, Älvkarleby
11/8 Wasastugan, Mora
12/8 Country Mot Cancer, Södra Vi
14/8 Kontoret, Uddevalla
15/8 The Bull Bar, Karlstad
16/8 Bosses Lastkaj, Örebro
17/8 Droskan, Umeå
18/8 Lillan, Luleå
19/8 Country Sunday -Festival, Verket, Östersund
20/8 Avant Garden, Trondheim
22/8 Bryggerhuset, Halden
23/8 John Dee, Oslo
24/8 Garage Bar, Höganäs
25/8 Solhällan, Löderup
26/8 Folk å Rock, Malmö
28/8 Pustervik, Göteborg
29/8 Tyrolen, Blädinge
30/8 Stadsparken, Nässjö
31/8 Bomber Bar, Motala
1/9 Bryggarsalen, Stockholm
3/9 Pub Ettan, Mariehamn

OK Star Orchestra

Old Sea Brigade
1/2 Tryckhallen, Falkenberg
5/2 Klubb Uffe, Uppsala
6/2 Twang, Stockholm
7/2 Grunerlökka Bryggerhus, Oslo

Olson, Mark
2/8 Storsjöyran, Östersund
3/8 2.35:1, Stockholm
22/8 Malmöfestivalen

Original Five, The
7/3 Herr Nilsen, Oslo
8/3 TE Bowling, Torsby
9/3 Southside, Stockholm

Örjansson, Johan
6/10 Konserthuset, Kristianstad (Triple Troubadours)
7/10 Pustervik, Göteborg (Triple Troubadours)
8/10 Folk och Rock, Malmö (Triple Troubadours)
9/10 Grand, Falkenberg (Triple Troubadours)
10/10 Majas, Varberg (Triple Troubadours)
11/10 TBA (Triple Troubadours)
12/10 Bolange, Borlänge (Triple Troubadours)
13/10 Sharinska, Umeå (Triple Troubadours)
14/10 Clarion, Östersund (Triple Troubadours)
15/10 Grand, Örebro (Triple Troubadours)
16/10 Buckleys, Oslo (Triple Troubadours)
17/10 TBA (Triple Troubadours)
18/10 Siste Reis, Halden (Triple Troubadours)
19/10 Bjurfors, Avesta (Triple Troubadours)
20/10 Bjurfors, Avesta (Triple Troubadours)
21/10 TBA (Triple Troubadours)
22/10 TBA (Triple Troubadours)
23/10 TBA, Kiruna (Triple Troubadours)
24/10 Krokodil, Piteå (Triple Troubadours)
25/10 TBA (Triple Troubadours)
26/10 TBA (Triple Troubadours)
27/10 Skebopuben, Skebobruk (Triple Troubadours)

Ortega, Lindi
10/2 Pustervik, Göteborg
12/2 Debaser Ballroom, Stockholm
13/2 Where’s the Music, Norrköping
14/2 Malmö Live, Malmö

Our Man In The Field
24/7 Kafé Himlavalvet, Stockholm
27/7 Katalin, Uppsala
28/7 Carlas Café, Näsby, Öland
30/7 Sotnosen i Fornstugan, Kristianstad
31/7 Garage, Höganäs
3/8 Makeriet, Örebro
4/8 Båtsmansgränd, Västervik
5/8 Smultronboda Fårgård, Stora Björka
6/8 Hotell Hulingen, Hultsfred
7/8 Hotell Hulingen, Hultsfred

Outlaw, Sam
23/9 Pustervik, Göteborg
24/9 Tryckhallen, Falkenberg
26/9 Nalen, Stockholm
27/9 Katalin - Klubb Uffe, Uppsala
28/9 Kristianstads Teater, Kristianstad
30/9 Folk å Rock, Malmö

Paisley, Brad
8/11 Waterfront, Stockholm
9/11 Lisebergshallen, Göteborg
10/11 Spektrum, Oslo
11/11 DNB Arena, Stavanger

Parham, Levi
4/10 Folk å Rock, Malmö
5/10 Tryckhallen, Falkenberg
6/10 Kulturakademin, Motala
9/10 Klubb Uffe, Uppsala
10/10 Café Smedjan, Norrtälje
11/10 Q Bar, Sundsvall
12/10 Lillan, Luleå
13/10 Jazzköket, Östersund
14/10 Akkurat, Stockholm
16/10 Siste Reis, Halden
17/10 Grunerlökka Bryggerhus, Oslo
18/10 Bryggerhuset, Beitostølen
19/10 Bluesfestival, Sandane

Parton, Dolly
11/7 Ericson Globe, Stockholm

Perkins, Al
28/1 Bodoni, Malmö
29/1 Katalin, Uppsala
30/1 Skebopuben, Skebobruk
1/2 The Harvest Bar, Kvinesdali
2/2 The Old River Saloon, Etne

Persson, Britta
8/9 Världskulturmuseet, Göteborg
13/9 Skylten, Linköping
14/9 Tiffany på Ernesto, Kalmar
15/9 Club Mogwai på Hugos, Norrköping
16/9 Klubb Smart på Satin, Örebro
28/9 Södra Teatern, Stockholm
30/9 Nefertiti, Göteborg

Plant, Robert & Krauss, Alison
16/5 Hovet Ishall, Stockholm
18/5 Oslo Spektrum, Oslo
19/5 Bergenshallen, Bergen

Platania, John
3/8 Down On The Farm, Halden
4/8 Down On The Farm, Halden
6/8 Akkurat, Stockholm
7/8 Akkurat, Stockholm
8/8 Majas vid havet, Varberg
9/8 KB, Malmö

Pontus Snibb 3
15/2 KGB, Stockholm
10/3 Rockers Pocket, Norrköping
17/3 Heakrogen, Mockfjärd
11/5 Glada Ankan, Karlstad
12/5 Club Adrian, Uddevalla

Possessed by Paul James
15/6 Garage Bar, Höganäs
16/6 Kafé Himlavalvet, Stockholm
17/6 Pub Ettan, Mariehamn
18/6 Hagebyhöga Handelsträdgård & Café, Vadstena
19/6 Majas vid havet, Varberg

Prine, John
7/2 Gävle Konserthus, Gävle

Pruitt, Katie
17/8 Stockholm Roots (at Galejan, Skansen), Stockholm
18/8 Pythagoras Roots, Norrtälje
19/8 Österlen Americana Festival, Löderup
20/8 Aladdin Americana, Halden
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
24/8 Liseberg, Göteborg

Pug, Joe
8/10 Dexter, Odense
9/10 Tobakken, Esbjerg
10/10 Pavillonen, Grenå
11/10 Ideal Bar, Copenhagen
12/10 Kulturkvarteret, Kristianstad
13/10 Palladium, Växjö
14/10 BarKom, Göteborg
16/10 Grand Hotell, Falkenberg
17/10 Tivoli, Helsingborg
18/10 Garage, Höganäs
20/10 Hotell Hulingen, Hultsfred
22/10 Folk å Rock, Malmö
23/10 Plan B, Tranås
24/10 Gränna Hotell, Gränna
25/10 Udden, Norrtälje
27/10 TBA, Falköping
28/10 Bryggerhuset Syd, Halden
29/10 Crossroads, Oslo
30/10 Moskus, Trondheim
31/10 Kultursalen, Skogsnäs
1/11 Akkurat, Stockholm
2/11 Ankaret, Nynäshamn
3/11 Studioscenen, Östersund
5/11 CC Puben, Gävle
6/11 Immanuelskyrkan, Halmstad
7/11 Rosengrens Skafferi, Örebro

Purdy, Joe
21/11 Folk å Rock, Malmö
22/11 Immanuelskyrkan, Halmstad
23/11 Southside Cavern, Stockholm
25/11 Kulturkvarteret, Kristianstad

Quiet Hollers
21/4 Kulturkvarteret, Kristianstad
22/4 Tryckhallen, Falkenberg
23/4 Folk å Rock, Malmö
27/4 Melody Box, Stockholm
28/4 Melody Box, Stockholm
29/4 Kulturgaraget, Avesta
30/4 Melody Box, Stockholm
1/5 Kulturscen Opalen, Rimbo
3/5 Katalin, Uppsala
4/5 Pustervik, Göteborg

Rad Trads, The
30/3 Tryckhallen, Falkenberg
1/4 Plan B, Tranås
2/4 Southside Cavern, STOCKHOLM
3/4 Klubb Uffe/Katalin, Uppsala
4/4 Folk å Rock, Malmö

Radio Birds
25/1 Southside Cavern, Stockholm
26/1 E-Street, Sundsvall
27/1 Kulturakademin, Motala
28/1 Garage Bar, Höganäs

Rag-And-Bone
28/1 Bodoni, Malmö

Rainmakers, The
4/6 Sweden Rock
6/6 Rockefeller, Oslo
7/6 Biri Musikkfæst
8/6 Inderøyfest, Mosvik
13/6 Alta Blues & Soul Festival
14/6 Meieriet Kultursenter, Lunde

Rhodes, Julie
25/5 Folk å Rock, Malmö
26/5 Hwitan, Falkenberg
27/5 Garage Bar, Höganäs
29/5 Oceanen, Göteborg
30/5 Katalin, Uppsala
31/5 Haymarket by Scandic, Stockholm
1/6 Liljan, Borlänge
3/6 Katarina Kegger på Orionteatern, Stockholm
7/6 Moskus, Trondheim
8/6 Captain Cook, Östersund
10/6 Folk Blues & Jazz, Askersund
11/6 Bosses Lastkaj, Örebro
13/6 Intiman, Västerås

Richman, Jonathan
3/10 Garage, Bergen
4/10 John Dee, Oslo
5/10 Trädgårn, Göteborg
6/10 Debaser Medis, Stockholm
7/10 KB, Malmö

Ringenberg, Jason
29/10 Bonden Bar, Stockholm
30/10 Ögir, Köping
31/10 Klubb Bakersfield, Malmö
1/11 Linköping Country Festival, Linköping
2/11 Pustervik, Göteborg

Risager, Thorbjørn
30/1 Crossroads, Kalmar
31/1 Industrien, Aarup
5/2 Kulturhuset Spira/Jönköpings Jazzklubb, Jönköping
6/2 Kristinehamns Bluesförening, Kristinehamn
7/2 Stinsen/Hallsbergs Jazz & Blues, Hallsberg
15/2 Mahindra Bluesfestival, Mumbai
26/2 Munken, Norrköping
27/2 Metropol/Öbacka Jazz & Blues, Härnösand
28/2 Kulturhuset/Bollnäs Jazzklubb, Bollnäs
1/3 Akkurat, Stockholm
13/3 Amager bio, København
14/3 Stars, Vordingborg
20/3 Det Bruunske Pakhus, Fredericia
21/3 Templet, Lyngby
4/4 Mojo, København
10/4 Kulturcafé Ludvig, Sorø
11/4 Posten, Odense
8/5 MantziusLive, Birkerød
9/5 Atlas or Radar/Aarhus Bluesforening, Aarhus
16/5 Kuturhuset, Islands Brygge, København
5/6 Mojo, København
11/7 Åmåls Bluesfestival, Åmål

Rodriguez, Carrie
11/9 Folk & Rock, Malmö
12/9 Folkets Hus, Simlångsdalen
13/9 Grand Hotell, Falkenberg
14/9 Biljardkompaniet, Kristianstad
16/9 Kyrkan , Bjursås
17/9 Trapper Bar, Avesta
18/9 Estreet, Sundsvall
19/9 Kultursalen, Skogsnäs
20/9 Studioscenen, Östersund
21/9 Moskus, Trondheim
23/9 Dala Gudbrann, Ringebu
24/9 Buckleys, Oslo
25/9 Siste Reis, Halden
27/9 Gasklockorna, Gävle
28/9 Puben, Skebobruk
29/9 Bryggarsalen , Stockholm
30/9 Götahof, Göteborg

Rose, Whitney
25/4 Folk å Rock, Malmö
26/4 Kulturkvarteret, Kristianstad
27/4 Café Strandgatan, Halmstad
28/4 Carlas på Bo Pensionat, Öland
29/4 Norrehus, Klippan
30/4 Hotell Hulingen, Hultsfred
1/5 Pustervik, Göteborg
2/5 Statt, Karlskoga
3/5 Siste Reis, Halden
4/5 Gamla, Oslo
5/5 Vaktbua, Kristiansand
6/5 Iris Scene, Odda
7/5 Martinique, Stavanger
9/5 Bergen Live Sessions, Bergen
11/5 Moskus, Trondheim
12/5 Gamla Teatern, Östersund
13/5 Droskan, Umeå
14/5 Klubb Hijazz, Uppsala
15/5 Pub Ettan, Mariehamn
16/5 Bosses Lastkaj, Örebro
17/5 Intiman, Västerås
18/5 Broken Dreams, Borlänge
19/5 Salute, Lindesberg
20/5 Skebopuben, Skebobruk
21/5 Lilla Hotellbaren, Stockholm

Roseline, The
11/8 Ekermanska, Stockholm
12/8 Klubb Uffe Festival/Katalin, Uppsala
13/8 Visby Country and Soul, Visby
14/8 Nunnan, Visby
16/8 Eljest, Umeå
18/8 Hageby Handelsträdgård, Vadstena
19/8 Aladdin Americana, Halden
20/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg

Rouse, Josh
22/1 Babel, Malmö
23/1 Kägelbanan, Stockholm

Rowe, Sean
8/12 Voxhall, Aarhus
9/12 Folk å Rock, Malmö
10/12 John Dee, Oslo
11/12 Nalen, Stockholm
12/12 Tryckhallen, Falkenberg

Russell, Tom
5/6 Herregården, Halden
6/6 Pustervik, Göteborg
7/6 Grand, Örebro
8/6 Bryggarsalen, Stockholm

Seatsniffers, The
31/3 Stavanger Blues Club, Ovenpaa, Stavanger
1/4 Sandnes Blues Club, Tribute, Sandnes
2/4 Siste Reis, Halden
3/4 Caven, Oslo
4/4 Jibben, Måløy

5/6 Working Class Hero-Festival, Union Scene, Drammen
6/6 TBA

18/9 Jazz Festival, Sortland
19/9 Salten Blues Festival, Fauske

Seegers, Doug
14/11 Pingstkyrkan, Sundsvall
15/11 Svenska kyrkan, Örnsköldsvik
16/11 Pingstkyrkan, Skellefteå
17/11 Storstrand Kursgård, Öjebyn, Piteå
18/11 Korskyrkan, Umeå
21/11 Folkärna Kyrka, Avesta
22/11 Rimbo kyrka, Rimbo
27/11 Domkyrkan, Växjö
28/11 Sankta Maria Kyrka, Ystad
29/11 Svedala Kyrka, Svedala
30/11 Jämjö kyrka, Jämjö
1/12 Eksjö kyrka, Eksjö
4/12 Ekshärads kyrka, Ekshärad
5/12 Skogshalls Folkets Hus, Skogshall
6/12 Madesjö kyrka, Nybro
7/12 Oskarshamns Kyrka, Oskarshamn
8/12 Pingstkyrkan Kaxholmen, Huskvarna
11/12 Länna Kyrka, Norrtälje
12/12 Nya Folkets Hus, Karlskoga
13/12 Najaden, Halmstad
14/12 Boxholms Folkets Hus, Boxholm
15/12 Futurum - Folkets Hus, Järna
16/12 Eric Ericsonhallen, Stockholm

Serrat, Joana
29/9 Kulturkvarteret, Kristianstad
30/9 Hotell Hulingen, Hultsfred
1/10 Folk å Rock, Malmö
2/10 Hagebyhöga Handelsträdgård, Motala
410 Twang, Stockholm
5/10 Katalin, Uppsala

Sexsmith, Ron
25/4 Göta Källare, Stockholm

Shook, Sarah & The Disarmers
17/8 Stockholm Roots, Galejan, Skansen, Stockholm
18/8 John Dee, Oslo
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Biljardkompaniet, Kristianstad

Shoutin´ Red
13/6 Pick Up The Steam Festival, Stockholm
9/7 Åmåls Bluesfestival, Åmål

Shurman
19/11 Moskus, Trondheim
20/11 Jazzköket, Östersund
21/11 Estreet, Sundsvall
22/11 Bistro,. Vara
23/11 Grand, Falkenberg
24/11 TBA
25/11 TBA
11/12 Folk & Rock , Malmö
13/12 Kajskjulet, Halmstad
14/12 Puben, Skebobruk
15/12 Kulturoasen, Uppsala

Six String Yada

Sizzla
21/10 Göta Källare, Stockholm
22/10 Brew House, Göteborg

Slim Cessna´s Auto Club
28/4 Musikcaféen, Köpenhamn
29/4 Studenterhuset, Aalborg
30/4 Bergenfest, Bergen
2/5 Café Mono, Oslo
3/5 Babel, Malmö

Sloan, P.F.
3/10 Mozart Club, Aarhus
4/10 Mozart Club, Aarhus

Southern Skyline
26/1 Engelen, Stockholm
27/1 CC Puben, Gävle (med Karen Nash)
29/1 Kulturbaren, Trollhättan (med Karen Nash)
30/1 Café XO, Åmål (med Karen Nash)
31/1 Rockland, Sala (med Karen Nash)
1/2 Akkurat, Stockholm (med Karen Nash)

Spampinato Brothers, The
20/3 Folk å Rock, Malmö
21/3 Kulturakademin, Motala
22/3 tba
23/3 Kulturoasen (kl.14), Uppsala
23/3 Akkurat, Stockholm
24/3 Private Party, Skutskär
25/3 Opalen, Njurunda
26/3 Bjurmans, Umeå
27/3 Krokodil, Piteå
28/3 Värdshuset, Bjurholm
29/3 Tre Små Rum, Skutskär
30/3 CC Puben, Gävle
31/3 Folkets Hus, Söråker (Sundsvall)

Sparklehorse
31/10 Debaser Medis, Stockholm
2/11 KB, Malmö
4/11 Woody/Sticky Fingers, Göteborg

Springsteen, Bruce
9/10 Spektrum, Oslo
30/10 Globen, Stockholm,

Ståbi, Björn & Janson, Bengan
Foto: Anna-Lena Nordebo

Stadling, Anna
29/3 Södra Teatern, Stockholm
30/3 Konserthuset, Örebro
31/3 Konserthuset, Kristianstad
1/4 Babel, Malmö
2/4 Palladium, Växjö
3/4 Jönköpings Teater, Jönköing
6/4 Katalin, Uppsala
8/4 Trädgårn, Göteborg
9/4 Pigalle, Nässjö
10/4 Medborgarhuset, Säffle
13/4 Kulturens Hus, Luleå
15/4 Aula Nordica, Umeå
16/4 Konserthuset, Gävle

Stagger, Leeroy
14/5 Plan B, Tranås
15/5 Hylte Folkbibliotek, Hyltebruk
16/5 Klubb Undergrunden, Borås
17/5 Café Strandgatan, Halmstad
19/5 Katalin, Uppsala
20/5 John Dee, Oslo
21/5 Folk å Rock, Malmö
22/5 Klubb Nalen, Stockholm

Staples, Mavis
25/6 Nalen, Stockholm

Star Family
17/3 Debaser Strand, Bar Brooklyn (releaseparty)

Stevens, Sufjan
12/11 Vega, Köpenhamn
14/11 Sentrum Scene, Olso
15/11 Berns, Stockholm

Stewart, Rod
17/6 Ericsson Globe, Stockholm
18/6 Malmö Stadion, Malmö

Stone River Boys

Sundberg, Ellen
20/7 Mannaminne, Nordingrå
27/7 Dansklacken, Karesuando
4/8 Liseberg, Göteborg
8/8 Carlas Café, Öland
9/8 Sommarscen, Malmö
10/8 Solhällan, Löderup

Sundström, Stefan
25/11 Gubbängen
27/11 Gnesta skottvång
28/11 Gnesta Skottvång
1/12 Nöjesmagasinet ,Kristianstad
2/12 Babel, Malmö
3/12 Kulturhus, Trollhättan
4/12 Konsert och Kongress, Linköping
5/12 Clarion Hotell, Örebro
9/12 Sigurdsgatan 25, Västerås
10/12 Ritz, Arvika
11/12 MX rock´n rollbar, Alingsås
12/12 Parken, Göteborg
13/12 Majas vid havet, Varberg
17/12 Cirkus (med Miss Li m fl), Stockholm
18/12 Katalin, Uppsala
19/12 Spegeln, Gävle
20/12 Storsjö teatern, Östersund
21/12 Teatern, Söderhamn

SUSTO
26/8 Pustervik, Göteborg
27/8 John Dee, Oslo
28/8 Lasse i Parken, Stockholm
29/8 Söderport Café, Kalmar

Sweany, Patrick
16/4 Katalin , Uppsala
17/4 Mejeriet, Lund
18/4 Grand, Falkenberg
19/4 Akkurat, Stockholm
20/4 Clarion, Örebro
22/4 Kulturhuset Bastionen, Uddevalla
23/4 Buckleys, Oslo
24/4 Moskus, Trondheim
25/4 Gamla Teatern, Östersund
26/4 Aveny, Sundsvall
28/4 Stället , Norrtälje
29/4 Pustervik, Göteborg
30/4 Studenterhuset, Esbjerg

Tasjan, Aaron Lee
22/1 Katalin, Uppsala
23/1 Nalen, Stockholm
24/1 Q Bar, Sundsvall
25/1 Moskus, Trondheim
26/1 Interstate 19 - Vulcan, Oslo
29/1 Pustervik, Göteborg
30/1 Biljardkompaniet, Kristianstad
31/1 Folk å Rock, Malmö
1/2 Tryckhallen, Falkenberg
2/2 Garage, Höganäs

Taylor, Chip
20/5 Bartoff Station, Köpenhamn
21/5 Victoria-teatern, Malmö
22/5 Last Train, Oslo
23/5 Last Train, Oslo
24/5 Kafé Skuret, Trondheim
25/5 Bryggerhuset, Halden

Taylor, Chip & Carrie Rodriguez
3/11 Mean Bastard Day, Kiruna
4/11 Akkurat, Stockholm

Teitur
4/3 Södra Teatern, Stockholm
5/3 Stenhammarsalen, Göteborg

Temperance Movement
24/10 Katalin, Uppsala
26/10 Kajskjulet, Halmstad
27/10 Tryckhallen, Falkenberg
28/10 Värnamo Bluesklubb, Värnamo
29/10 Tivoli, Helsingborg

Thisell
11/5 Oas, Kalmar
12/5 Ideal Bar (Vega), Köpenhamn (förband åt Lilly Hiatt)

Thomas, Rosie
18/5 Inkonst, Malmö
19/5 Pustervik/Woody West, Göteborg
20/5 Belleville, Oslo
21/5 Södra Teatern, Stockholm

Thompson, Richard
21/7 KB, Malmö
22/7 Nefertiti, Göteborg
23/7 Down On The Farm, Halden
25/7 Göta Källare, Stockholm

Tolchin, Jonah
8/12 Café Yllan, Kristianstad
9/12 Houseconcert, Höganäs
10/12 Ankaret, Nynäshamn
11/12 Southside Cavern, Stockholm
12/12 Grand Hotel, Falkenberg
13/12 Houseconcert, Eksjö
14/12 Scandic Crown Hotel, Privat tillställning, Lund

Torsson
16/2 Södra Teatern, Stockholm
17/2 Katalin, Uppsala
23/2 Slagthuset, Malmö
24/2 Stadsteatern, Lund
25/2 The Tivoli, Helsingborg
25/3 Kajskjulet, Halmstad
31/3 Stora teatern, Göteborg

Trampled by Turtles
8/11 John Dee, Oslo
9/11 Tryckhallen, Falkenberg
10/11 Kulturkvarteret, Kristianstad
11/11 Folk å Rock, Malmö
13/11 Nalen, Stockholm
14/11 Pustervik, Göteborg

Tribute to Bob Dylan feat Richard Lindgren
2/8 Valnöt & Kaprifol, Hammenhög

Trout, Walter
8/11 Pustervik, Göteborg
9/11 Vulkan, Oslo
10/11 Kulturakademin i Motala, Motala
11/11 Kulturkvarteret, Kristianstad
12/11 Blekinge Convention Center, Ronneby Brunn, Ronneby
13/11 Nalen, Stockholm

True Lies
18/1 Bartof Station, Köpenhamn

True Strays
19/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
20/8 Österlen Americana Festival, Löderup
21/8 TBA, Halden

Turnpike Troubadours
4/4 Katalin, Uppsala
5/4 Högfjällhotell, Riksgränsen
6/4 Högfjällhotell, Riksgränsen
7/4 Akkurat, Stockholm
8/4 Scandic Grand, Örebro
11/4 Folk & Rock , Malmö
12/4 Grand, Falkenberg
13/4 Kajskjulet, Halmstad
14/4 Pustervik, Göteborg
15/4 Siste Reis, Halden
16/4 Crossroads, Oslo
18/4 Gamla Teatern, Östersund
19/4 Scharinska, Umeå
20/4 Bjurfors Hotel och Konferens, Avesta
23/4 Tunakrogen, Borlänge
24/4 Nya Ankaret, Nynäshamn
25/4 Hotell Hulingen, Hultsfred
26/4 Konserthuset, Kristianstad
27/4 Arenabolaget, Linköping

Twilight Singers
7/8 Lille Vega, Köpenhamn
9/8 Debaser,Stockholm
10/8 Göteborgskalaset/EM-festen, Goteborg
11/8 Oya Festival, Oslo

Two Gallants
13/11 Lille Vega, Köpenhamn
14/11 Mejeriet, Lund
15/11 Debaser, Stockholm
16/11 Pusterviksbaren, Göteborg

Tyde, The
14/12 Café Mono, Oslo
15/12 Debaser / Svenska Musikklubben, Stockholm
16/2 Pustervik / Woody West, Göteborg

Tyla Gang
6/3 Katalin, Uppsala
7/3 Lill Puben, Sandviken
8/3 Mariannes Bar, Falun
9/3 Tre Små Rum, Skutskär
10/3 CC Puben, Gävle
11/3 Teatern, Söderhamn
13/3 Folk å Rock, Malmö
14/3 Café August, Karlstad
15/3 Herr Nilsen, Oslo
16/3 Feelgood, Halden
17/3 Akkurat, Stockholm

Tyla, Sean
21/11 Folk å Rock, Malmö
22/11 Opera at Buckleys, Oslo
23/11 Bar Kysten, Florö
24/11 SS Marieholm, Göteborg

Valazza, Kassi
19/8 Österlen Americana Festival, Löderup
20/8 Aladdin Festival, Halden
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
24/8 Liseberg, Göteborg
26/8 Arnemoen gard, Ringebu
27/8 Holännapaviljongen, Ljusdal
28/8 Captain Cook, Östersund
30/8 Kafé Himlavalvet, Stockholm
31/8 H1 Sliperiet, Örnsköldsvik
1/9 Studio Acusticum, Piteå
2/9 Klubb Berlin, Umeå
3/9 Q-bar, Sundsvall
5/9 Pub Ettan, Mariehamn
6/9 Katalin, Uppsala
7/9 Kulturhuset Najaden, Halmstad
8/9 Loppen, Köpenhamn
9/9 Forum, Hyltebruk
10/9 Kulturkvarteret, Kristianstad

Volkaert, Redd
27/10 Klubb Bakersfield, Malmö 28/11 Scandinavian Vintage Guitar Show, Stockholm
29/11 Akkurat Bar, Stockholm
30/11 Café Kom, Göteborg

Wagner, Kurt
25/10 Södra Teatern, Stockolm
27/10 Pustervik, Göteborg
28/10 KB, Malmö

Wainwright, Martha
14/5 Södra Teatern, Stockholm

Wainwright, Rufus
2/12 Circus, Stockholm

Waldon, Kelsey
15/2 Hotell Hulingen, Hultsfred
16/2 Twang, Stockholm

Walker, Joshua Ray
10/8 Krøsset, Oslo
11/8 Krøsset, Oslo
12/8 Vaktbua, Kristiansand
13/8 Ole Bull, Bergen
16/8 Blårock Café, Tromsø
18/8 Trevarefabrikken, Henningsvær
19/8 Bodø Festivalen, Bodø
20/8 P Stereo, Trondheim
21/8 Rootsy Summer Fest, Falkenberg
22/8 Himlavalvet, Stockholm
24/8 Stairway, Köpenhamn

Ward Hayden & The Outliers
18/10 Hotell Hulingen, Hultsfred
19/10 Fornstugan, Kristianstad
20/10 Folk å Rock, Malmö
22/10 Katalin, Uppsala
24/10 Q-bar, Sundsvall
25/10 Southside Cavern, Stockholm
27/10 Kärleksudden, Norrtälje

Ward, M
21/10 Pusterviksbaren, Göteborg
22/10 Södra Teatern, Stockholm
23/10 Cafe Mono, Oslo
24/10 Vega, Köpenhamn

Waterboys, The
10/10 Nalen, Stockholm
11/10 Lorensbergsteatern, Göteborg
12/10 Slagthuset, Malmö

Watermelon Slim
25/9 Kongsberg
26/9 Kulturpuben, Lilleström
30/9 Brönshøj, Köpenhamn
1/10 M ojo, Köpenhamn
2/10 TBA, Göteborg
3/10 Ørland festival, Orland

Watson, Cedric & Bijou Creol
1/11 Frölunda kulturhus, Göteborg
3/11 Den siste reis, Halden
4/11 Älvdalen Biografteatern, Älvdalen
5/11 Folkmusikens Hus, Rättvik
6/11 TBA
7/11 Folkets Hus, Herräng
8/11 Akkurat, Stockholm
9/11 Wasabryggeriet, Borlänge
10/11 Roslagsskolans Aula. Norrtälje

Wayne, Bob
3/11 Kulturkvarteret Kristianstad
5/11 Göta Källare Stockholm
6/11 Nöjesfabriken Karlstad
7/11 Wyatt Earp Riders Östersund

We Met Tomorrow
27/6 Gamla Teatern Östersund
28/6 Katalin, Uppsala
29/6 Mosebacketerrassen, Stockholm
1/7 Hwitan, Falkenberg

Weeping Willows
28/7 Scen på Bônn, Hamburgersund 
7/8 Folkparken Tyrolen, Alvesta
17/8 Sigges, Hudiksvall  

Welch, Gillian
31/7 Club Vega, Köpenhamn
1/8 Chinateatern, Stockholm
4/8 Down On The Farm, Halden

Wenglén, Lotta
7/12 KB, Malmö

Westerlund, Evan
30/9 SMAK/Konsthallen, Malmö (Release party)
16/10 Copenhagen Country Music Club, Kastrup
22/10 TBA
23/10 Kvarnen, Kornhult
29/10 TBA
2/4 Mitt-West Country Club, Ikast
3/4 Meyers Ranch, Vejle
4/4 TBA
5/4 Aalborg Country Music Club, Aalborg

White Buffalo, The
7/7 Solhällan, Löderup
8/7 Fåfängan, Stockholm
9/7 Liseberg, Göteborg

White, Amelia
17/1 Bonanza, Oslo
24/1 Credo, Trondheim (with Pete Molinari)
25/1 Mono, Oslo (with Pete Molinari)
26/1 Hulen, Bergen (with Pete Molinari)
27/1 Feelgood, Halden (with Pete Molinari)
28/1 Café Tid, Nittedal
29/1 Per på Hjörnet, Oslo

White, Tony Joe
24/02 Amager Bio, Köpenhamn
25/02 Dexter, Odense
09/03 Göta Källare, Stockholm
10/03 Gregers Bar, Hamar
11/03 Herr Nilsen, Oslo
12/03 Madame Felle, Bergen

Wiehe, Mikael
4/3 Konserthuset, Västerås
5/3 Kulturhuset, Bollnäs
6/3 Stadsteatern, Falun
7/3 Kulturens Hus, Luleå
10/3 Nötteröy Kulturhus, Nötteröy
11/3 Konserthuset, Oslo
12/3 Ullensaker Kulturhus, Jessheim
13/3 Brygga Kultursal, Halden
14/3 Ole Bull Scene, Bergen
19/3 Spira, Jönköping
20/3 Flygeln, Norrköping
21/3 Konserthuset, Vara
22/3 Folkan, Borås
24/3 Konsert & Kongress, Uppsala
26/3 Konsert & Kongress, Linköping
27/3 CCC, Karlstad
28/3 Konserthuset, Göteborg
29/3 Konserthuset, Gävle
16/4 Kalmarsalen, Kalmar
17/4 Konserthuset, Helsingborg
18/4 Konserthuset, Växjö
19/4 Konserthuset, Malmö
22/4 Konserthuset, Karlskrona
23/4 Halmstad Teater, Halmstad
24/4 Stadsteatern, Skövde
25/4 Hjalmar Bergman teatern, Örebro
28/4 Cirkus, Stockholm

William The Conqueror
23/1 Rootsyhuset, Norrtälje
24/1 Twang, Stockholm
25/1 Tryckhallen, Falkenberg
26/1 Folk å Rock, Malmö

Williams, Holly
8/2 John Dee, Oslo
9/2 The Garage, Bergen
10/2 Klubb Rootsy @ Kong, Malmö
11/2 Amager Bio, Köpenhamn
12/2 Virus Bar, Örebro
13/2 TV4 Nyhetsmorgon
13/2 Frölunda Kulturhus, Göteborg
14/2 Akkurat, Stockholm (gäst till Kollektivet)

Williams, Kathryn
25/2 Södra Teatern, Stockholm
26/2 Katalin, Uppsala

Williams, Lucinda
28/10 Vega, Köpenhamn
29/10 Rockefeller, Oslo
30/10 Chinateatern, Stockholm
3/11 Trädgår´n, Göteborg
4/11 KB, Malmö

Winnerbäck, Lars
Med Hovet + Christan Kjellvander

6/7 Stångebro, Linköping
7/7 Brottet, Halmstad
12/7 Strömsvallen, Strömstad
13/7 Folkets Park, Trollhättan
14/7 Ransäter Hembygdsgård, Ransäter
15/7 Trädgårdsföreningen, Göteborg
16/7 Fästningen, Varberg
19/7 Badhusparken, Piteå
20/7 Nydalabadet, Umeå
21/7 Parken, Sundsvall
24/7 Östra gravar, Visby
26/7 Sofiero Slott, Helsingborg
27/7 Skälby, Kalmar
28/7 Öja Slott, Ystad
29/7 Ronneby Brunn, Ronneby
2/8 Folkungavallen, Nyköping
3/8 Gränsö Slott, Västervik
4/8 Folkets Park, Husqvarna
5/8 Rothhoffsparken, Västervik
10/8 Sammilsdal, Leksand
11/8 Brunnsparken, Örebro
12/8 Zinkensdamms IP, Stockholm

Womack, Tommy
4/10 Skivfönstret, Nynäshamn (Triple Troubadours III)
7/10 Big Ben, Stockholm (Triple Troubadours III)
8/10 Biljardkompaniet, Kristianstad (Triple Troubadours III)
9/10 Folk & Rock, Malmö (Triple Troubadours III)
11/10 Kajskjulet, Halmstad (Triple Troubadours III)
12/10 Grand, Falkenberg (Triple Troubadours III)
15/10 Siste Reis, Halden (Triple Troubadours III)
17/10 Buckleys, Oslo (Triple Troubadours III)
18/10 Moskus, Trondheim (Triple Troubadours III)
19/10 Studioscenen, Östersund (Triple Troubadours III)
20/10 Kultursalen, Skogsnäs (Triple Troubadours III)
22/10 Krokodil, Piteå (Triple Troubadours III)
23/10 Burmans, Umeå (Triple Troubadours III)
25/10 Bjurfors Hotel & Konferens, Avesta (Triple Troubadours III)
26/10 Skebopuben, Skebobruk (Triple Troubadours III)

Woodruff, Bob
30/11 EastWest, Örebro

Woods, Matt
8/9 Majas vid havet, Varberg
9/9 Kulturakademin, Motala
10/9 Kärleksudden, Norrtälje
12/9 Ankaret, Nynäshamn
14/9 Qbar, Sundsvall
16/9 Private event, Bjurfors
20/9 Kulturkvarteret, Kristianstad
22/9 Hulingen Hotell, Hultsfred
23/9 Folk å Rock, Malmö
25/9 Immanuelskyrkan, Halmstad
27/9 EastWest, Örebro
28/9 Twang, Stockholm
29/9 Tryckhallen, Falkenberg

Woven Hand
30/11 Voxhall, Århus
1/12 KB, Malmö
2/12 Sticky Fingers, Göteborg
3/12 Debaser Medis, Stockholm
5/12 John Dee, Oslo
6/12 Folken, Stavanger
7/12 Hulen, Bergen

Yahoos, The
22/2 Hard Rock Cafe, Stockholm

Yo La Tengo
1/11 Debaser Medis, Stockholm
2/11 John Dee, Oslo
3/11 Sticky Fingers, Göteborg
4/11 KB, Malmö
5/11 Vega. Köpenhamn

Yoakam, Dwight
15/6 Sentrum Scene, Oslo
16/6 High Chaparral Music Festival
17/6 Cirkus, Stockholm

Young, Neil
28/2 Falconer, Köpenhamn
29/2 Falconer, Köpenhamn

ZZ Top
13/6 Oulu, Finland @ Raatin Stadion
14/6 Helsinki, Finland @ Kaisaniemen Puisto
18/6 Aalborg, DK Skovdalen


 
Designad för IE6+. Ytligt testad med Opera 7, Netscape 7.2 och Mozilla FireFox. Webdesign Jens Olsson. ©2004 Rootsy.nu. Powered by Notepad, Apache, MySQL & PHP
Denna sida är designad till tonerna av White Stripes och Rodney Crowell.